Gerdab.IR | گرداب

قائم‌مقام رگولاتوری:

انصراف سروش رسانه از مجوز آی‌پی‌مدیا در مدیریت قبلی صداوسیما

تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۳۹۳

در حالیکه که قرار بود مجوز ارائه خدمات آی‌پی.مدیا پنج ماه پیش به سروش رسانه اعطاء شود اما به یکباره جلوی آن گرفته شد، دلایل جدیدی از عدم صدور پروانه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مطرح شد.

نهم مهر ماه قرار بود بعد از فراز و نشیب‌های بسیار بر سر مجوزدهی به ارائه خدمات صوت، تصویر و ویدئو بر بستر خطوط پرسرعت ثابت، برای اولین بار مجوز آی‌پی.مدیا (تلویزیون تعاملی) توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به سروش رسانه اعطاء شود.

آی‌پی.مدیا یک گام فراتر از تلویزیون اینترنتی است و رنجی از خدمات تلویزیونی، رادیویی، برنامه‌های درخواستی، صدا و موسیقی درخواستی، بازی و ارائه سرویس‌های خدمات عمومی را در بر می‌گیرد و از پروتکل Ip برای ارائه مدیا استفاده می‌کند اما دقیقا زمانیکه قرار بود این مجوز (نهم مهرماه سال جاری) اعطاء شود، توسط رگولاتوری اعلام شد که این شرکت نتوانسته انتظارات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی را برآورده سازد و از این رو دریافت پروانه آن به زمان دیگری موکول شده است.

اما اکنون که نزدیک به پنج ماه از این موضوع می‌گذرد، شواهد چیز دیگری می‌گوید و ظاهرا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هیچگونه مشکلی با این شرکت بر سر ارائه مجوز نداشته است.

لطف‌ الله سبوحی با اشاره به اینکه هیچ چالشی با این شرکت بر سر مجوز ارائه خدمات آی‌پی.تی‌وی نداشتیم اظهار کرد: تمام کارها را انجام داده بودیم و سروش رسانه هم قرار بود که بیاید و مجوز را از ما بگیرد اما در زمان مدیریت قبلی سازمان صداوسیما منصرف شدند.

وی با تأکید گفت: سروش رسانه در آن زمان دنبال ادامه کار نیامد.

قائم مقام رگولاتوری (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) در پاسخ به این سوال که اگر این شرکت علاقه‌ای به دریافت این مجوز نداشت چرا در نمایشگاه‌های الکامپ و تلکام حضور یافت و عامل اصلی عدم دریافت مجوز را رگولاتوری عنوان کرد؟، گفت: اگر واقعا آمادگی دارند، ما هم آمادگی داریم و پروانه‌شان آماده صدور است.

او در ارتباط با اینکه پروانه این شرکت در چه مرحله‌ای قرار دارد؟، نیز عنوان کرد: پروانه‌شان تنها منتظر امضا و صدور است، با توجه به اینکه سروش رسانه ضمانت‌نامه‌هایش را هم داده است هیچ مشکلی پیش‌ و رو نیست.

سبوحی تأکید کرد: پروانه را برای ارائه خدمات آی‌پی‌.تی‌وی (Ip-Tv) که از پروتکل آی‌پی برای ارائه خدمات صوتی و تصویری به مردم استفاده می‌کند، ارائه می‌دهیم.

وی گفت: پروانه بخش ارتباطات را ما صادر می‌کنیم و با مجوز ما می‌توانند روی شبکه‌های ارتباطی ارائه خدمات دهند. مجوزهای محتوایی هم باید از وزارت ارشاد و سازمان صداوسیما دریافت شود.