Gerdab.IR | گرداب

ارائه اینترنت پرسرعت در 25 هزار روستا در سال 94

تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۳

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اختصاص اعتبار 370 میلیارد تومانی به بخش ارتباط‌ رسانی روستایی در سال 94 خبر داد و گفت: بر این اساس تا پایان سال آینده 45 درصد از روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت خانگی دسترسی خواهند داشت.

علی اصغر عمیدیان اظهار کرد: بر اساس قانون بودجه در سال جاری 238 میلیارد تومان برای ارتباط‌ رسانی به روستاها اعتبار تخصیص داده شده بود که برای سال آینده این رقم به 370 میلیارد تومان رسیده و پیش‌بینی‌ها از این حاکی است که تا پایان سال آتی 25 هزار روستای کشور به اینترنت پرسرعت دسترسی خواهند داشت.

وی همچنین عنوان کرد:‌ علاوه بر این روستاهایی که بیش از 20 خانوار جمعیت دارند و تاکنون به تلفن خانگی دسترسی نداشته‌اند تا پایان سال آینده به شبکه تلفن ثابت متصل می‌شوند.

معاون وزیر ارتباطات در ادامه در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه تعداد روستا وجود دارد که همچنان به تلفن ثابت دسترسی ندارند توضیح داد: در حال حاضر حدود 75 درصد روستاها و آبادی‌های کشور دارای تلفن خانگی هستند که 25 درصد باقی مانده را هم اگر از نظر جمعیتی در نظر بگیریم کمتر از 10 درصد جمعیت روستایی کشور را دربرمی گیرد.

عمیدیان با تاکید بر اینکه اغلب روستاهایی که فاقد ارتباط هستند، جمعیتی در حد دو تا سه خانوار دارند، اظهار کرد: حدود 10 هزار روستا، جمعیتی کمتر از سه خانوار دارند که طبق تعاریف وزارت کشور، روستا هم تلقی نمی‌شوند و احتمال اینکه تعداد زیادی از این روستاها، تحت پوشش تلفن همراه باشند وجود دارد که این موضوع در حال بررسی است.

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چند درصد روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند، اظهار کرد: اکنون حدود هشت درصد روستاها اینترنت پرسرعت دارند.

او درباره این که به روستاهای ذکر شده چگونه خدمات، ارائه خواهد شد توضیح داد: در شیوه‌ USO هزینه تامین زیرساختها از سوی دولت تامین می‌شود و بعد براساس یک مناقصه‌، یک شرکت برای ارائه خدمات به این بخش انتخاب می‌شود. اکنون نیز در مناقصه این بخش شرکت «های وب» برنده شده و پس از فراهم شدن زیرساخت‌ها به ارائه این خدمات خواهد پرداخت. البته در این مناقصه هزینه نگهداری از شبکه نیز با این شرکت خواهد بود و دولت تنها هزینه‌های آمادگی و استمرار خدمات در روستاها را پرداخت می کند.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ارتباط با دسترسی روستائیان کشور به اینترنت موبایل، عنوان کرد: با توجه به آن که شبکه روستاها بر اساس GSM است، اغلب آن‌ها به GPRS دسترسی ندارند و تنها درصد کمی از روستاهای کشور به اینترنت موبایل با سرعت محدودی دسترسی دارند که با اجرای اینترنت پرسرعت در 25 هزار روستا، تقریبا تمام روستاهای پرجمعیت از جمله روستاهایی که GSM دارند به اینترنت پرسرعت، تجهیز می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ارائه اینترنت به 45 درصد روستاهای کشور در مدت یک سال کمی اغراق‌آمیز محسوب نمی‌شود، اظهار کرد: براساس قراردادهای منعقد شده، تا پایان سال آینده، این اتفاق خواهد افتاد.

عمیدیان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که اگر ارتباط رسانی به روستاها تا این اندازه کار سهلی است که ظرف یک سال می توان 45 درصد روستاهای کشور را به اینترنت تجهیز کرد، چگونه تاکنون تنها هشت درصد روستاهای کشور به اینترنت متصل شده‌اند، توضیح داد: تاکنون این موضوع در اولویتها نبوده و بودجه‌ای به آن اختصاص پیدا نکرده بود چرا که طی سالهای گذشته اولویت ارتباط رسانی روستایی با تلفن ثابت بوده است و اکنون که دسترسی به تلفن ثابت در حال تکمیل است، موضوع دسترسی اینترنت مورد توجه قرار گرفته است.

وی درباره دسترسی روستاهای کشور به شبکه تلفن همراه تصریح کرد: 83 درصد روستاهای بالای 20 خانوار به پوشش موبایلی دسترسی دارند که در این بخش هم مانند تلفن ثابت، بیشتر بخش باقیمانده شامل روستاها و آبادی‌های دارای جمعیت کمتر از 20 خانوار است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان صحبت‌های خود از امضای قراردادی جهت انجام یک پروژه تحقیقاتی خبر داد و گفت: در قالب این قرارداد، مرکز تحقیقات مخابرات، مطالعاتی در زمینه خدماتی که در بستر اینترنت پرسرعت در روستاها قابل ارایه است، انجام داده و نتیجه این مطالعات را حداقل در سه روستا عملیاتی خواهد کرد.