Gerdab.IR | گرداب

کاهش هرزنامه و افزایش بدافزارها در جهان

تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۴

بررسی‌های موسسه امنیتی سمانتک نشان می دهد کمتر از یک ایمیل از هر دو ایمیل را هرزنامه ها تشکیل می دهند. این امر به معنای کاهش چشمگیر هرزنامه‌ها در جهان است که زمانی 90 درصد کل ایمیل‌ها را تشکیل می‌دادند.

به گزارش گرداب به نقل از فارس، این کمترین میزان هرزنامه های موجود در جهان از سال 2003 به این سو است. گزارش سمانتک همچنین نشان می دهد علیرغم کاهش هرزنامه ها، میزان ارسال بدافزارها رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

کارشناسان معتقدند علت کاهش ارسال هرزنامه این است که افراد دست اندرکار در این زمینه ترجیح می دهند از روش های دیگری برای انجام تخلفات خود استفاده کنند. بر اساس این گزارش جانیان آنلاین به جای ارسال پیام های ناخواسته ترجیح می دهند روش های پیشرفته تری را برای شکار قربانیان خود به کار بگیرند.

باید توجه داشت که ارسال هرزنامه درآمد کمتری در مقایسه با طراحی بدافزار دارد و از روش اخیر می توان برای آلوده کردن میلیون ها رایانه و سرقت اطلاعات مالی و شخصی ذخیره شده در آنها استفاده کرد.

یکی از آسیب پذیرترین برنامه هایی که برای نفوذ بدافزاری به کار گرفته می‌شود برنامه فلاش است و همین مساله باعث شده برخی شرکت های سازنده مرورگرهای اینترنتی مانند موزیلا و گوگل این برنامه را در مرورگرهای فایرفاکس و کروم مسدود کنند.