Gerdab.IR | گرداب

آمادگی آفندی آلمان در جنگ سایبری

تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۳۹۴

بخش نظامی آلمان در راهبرد دفاع سایبر خود قصد دارد تا با اهمیت به فضای اینترنت، ظرفیت‌های آفندی خود را در جنگ سایبری ارتقا دهد.

وزارت دفاع آلمان در راهبرد جدید خود در نظر دارد تا ظرفیت‌های آفندی خود را در جنگ سایبر ارتقا دهد. 

به گزارش گرداب به نقل از سایبربان در سندی که «راهنمای راهبردی دفاع سایبری» نام دارد، آلمان، فضای اینترنت و سایر وسایل ارتباطی را به‌عنوان «اتاق عملیات جدید» در کنار سایر حوزه‌ها مانند زمین، دریا و هوا ملاحظه می‌کند. این سند در مورد امنیت آلمان و موقعیت ارتش دفاعی آلمان (Bundeswehr) است که تا سال ۲۰۱۶ منتشر خواهد شد.

در این سند ارتش دفاعی آلمان مسئولیت پاسخ به حملات سایبری را بر عهده دارد و باید خود را جهت عملیات آفندی سایبری در آلمان آماده کند. در سند مذکور، هم آفند و هم پدافند سایبری موردتوجه قرار گرفته است.

وزیر دفاع آلمان گفت: «گستره‌ی تهدیدات از جاسوسی سایبری گرفته تا تخریب سایبری (cyber sabotage) همگی برای شروع یک جنگ سایبری است. هرقدر یک کشور توسعه‌یافته‌تر باشد، تهدیدات بیشتری متوجه آن است.» همچنین وی افزود که آلمان از ناحیه‌ی NSA و GCHQ و اسنودن موردحمله قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که بعد از حملات به مجلس آلمان، مقامات این کشور متوجه ضعف امنیت سایبر در آلمان شدند و چندی پیش نیز وزیر دفاع آلمان در مورد خطر تهدیدات سایبری به این کشور هشدار داده بود. اخیراً نیز آلمان قانونی را برای رعایت الزامات امنیتی جهت حفظ زیرساخت‌های حیاتی خود در برابر حملات سایبر، تصویب کرد.