Gerdab.IR | گرداب

عینک گوگل خاطرات را زنده می کند!

تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۴

با ما همراه باشید تا با عینک جدید گوگل ، امکان جستجو در خاطرات گذشته را برای شما فراهم کنیم.

به گزارش گرداب از باشگاه خبرنگاران جوان ، بسیاری از انسان‌ها با خاطرات زندگی می‌کنند و چه خوب و چه بد، آن را خوشایندترین اتفاق‌ها برای خود می‌دانند.اما این طور که خبرهای جدید نشان می‌دهند قرار شده است خاطرات گذشته بار دیگر زنده شوند و به کمک فناوری رنگ و بوی واقعیت بگیرند.
 
شرکت گوگل که بزرگترین ارائه دهنده خدمات اینترنتی در جهان محسوب می‌شود، امتیازی را به ثبت رسانده است تا از هر لحظه زندگی انسان‌ها ویدئوهای قابل جست‌وجو تهیه کند.
شاید این کار اندکی غیرممکن به نظر برسد، اما اگر در جریان نحوه انجام آن قرار بگیرید متوجه خواهید شد که چندان هم دور از ذهن نیست و می‌توانیم از لحظات سپری شده و خاطرات زندگی، تصاویر ویدئویی اختصاصی در اختیار داشته باشیم.
 
خاطرات واقعی
 
گوگل می‌گوید که همه انسان‌های روی زمین می‌توانند یک فناوری پوشیدنی مانند عینک هوشمند Google Glass را در اختیار داشته باشند. به کمک دوربین هوشمندی که در این دستگاه قرار گرفته است مردم می‌توانند صدا و تصویر هر لحظه از زندگی خود را ثبت کنند. این دوربین می‌تواند به صورتی تنظیم شود که به طور مستمر از لحظه‌لحظه زندگی تصویربرداری کند و حتی کاربر با فرمان صوتی آن را در حالت فعال یا غیرفعال قرار دهد.

در تنظیمات فناوری پوشیدنی گوگل، قابلیتی وجود دارد که با فعال شدن آن فرآیند ضبط صدا و تصویر در فواصل زمانی مختلف خودکار می‌شود و هر زمان که شما در موقعیت خاص قرار می‌گیرید، دوربین به صورت خودکار فعالیت خود را آغاز می‌کند.
 
زمانی که این ویدئو ضبط شده روی سرورهای گوگل قرار می‌گیرد، هر زمان که بخواهید می‌توانید به آن مراجعه کنید و خاطرات خود را به صورت دیجیتال در اختیار داشته باشید. این خاطرات می‌توانند قابلیت جست‌وجو داشته باشند تا به عنوان مثال هر زمان که خواستید ماجرای یک روز جالب از سفر با اعضای خانواده را برای خود مرور کنید، در آن واحد تصاویر مربوط به همان روز برای شما پخش شوند.

جست‌وجو در خاطرات خود را می‌توانید بر اساس تاریخ آنها انجام دهید. اما گوگل با فناوری جدید خود این کار را آسان‌تر کرده است و بر این اساس می‌توانید از آن بپرسید: موضوع تابلوی نقاشی که در جریان سفر به پاریس تماشا کردم و از آن بسیار لذت بردم چه چیزی بود؟ در ماه گذشته چه تعداد کتاب خواندم؟ در مسافرت گروهی با همکلاسی‌های دانشگاه بیشترین زمان را با چه شخصی گذراندم؟ و…
 
زندگی قابل جست‌وجو
 
مرور بسیاری از خاطرات برای ساکنان کره خاکی خوشایند است و برخی دیگر ترجیح می‌دهند هرگز به گذشته خود رجوع نکنند. در برخی موارد که یکی از اطرافیان و نزدیکان از دنیا می‌رود، مرور خاطرات با او می‌تواند یادآور اتفاق‌هایی خوشایند باشد و زمانی که پس از تحمل مشقت‌های فراوان شرایط زندگی به ثبات می‌رسد، انسان ترجیح می‌دهد روزهای سخت سپری شده را فراموش کند.

 با همه این توضیح‌ها گوگل سعی کرده است بخشی از زندگی که مرور آن در آینده باعث خوشحالی مردم می‌‌شود را ثبت کند و این امکان را برای مردم به وجود آورد تا زندگی هم مانند اینترنت جست‌وجوگر اختصاصی داشته باشد و دسترسی به انبوه اتفاقات و اطلاعات مربوط به آن امکان‌پذیر شود.

گوگل با ثبت حق امتیاز جدید خود سعی کرده است احساس خوشایندتری از زندگی را برای مردم به ارمغان بیاورد. این حق امتیاز قابلیت‌های دیگری هم دارد و می‌تواند بجز زندگی شخصی، اطلاعات جامعی در مورد زندگی اطرافیان هم در اختیار ما بگذارد. به عنوان مثال شما می‌توانید از گوگل سؤال کنید: شب گذشته دوستان من کجا بودند؟ فناوری جدید با اندکی جست‌وجو بین مجموعه دوستان شما و اطلاعاتی که از آنها روی شبکه‌های اجتماعی مختلف و اینترنت ثبت شده است، در کوتاه‌ترین زمان اعلام می‌کند که این افراد شب گذشته را چگونه گذرانده‌اند تا متوجه شوید که چرا آنها شما را با خود به همراه نبرده‌اند.
 
بر اساس توضیح مربوط به این حق امتیاز، گوگل به مردم امکان می‌دهد تا براحتی انتخاب کنند که خاطرات‌شان با چه اشخاصی به اشتراک گذاشته شود و چه کسانی در غم‌ها و شادی‌های سپری شده هر شخص سهیم شوند. هر خاطره می‌تواند به عنوان یک فایل صوتی یا تصویر مجزا ارائه شود و گوگل تمام جزئیات، از تاریخ و ساعت گرفته تا موقعیت جغرافیایی را به آن اضافه می‌کند تا فرد در همان مکان و زمان قرار بگیرد.

این حق امتیاز توضیحاتی دارد که بخش اعظم آن را می‌توان در عینک هوشمند Google Glass مشاهده کرد، اما نوآوری‌هایی در آن ارائه شده است که می‌تواند زندگی انسان را وارد دوره جدیدی بکند. گوگل حق امتیاز مربوط به عینک هوشمند خود را با نام Glass Explorer Edition در سال ۲۰۱۳ میلادی ثبت کرد و هم‌اکنون که اسناد این شرکت منتشر شده‌ است گفته می‌شود که حق امتیاز مربوط به فناوری جدید برای ثبت خاطرات در نخستین بار در آگوست ۲۰۱۱ ارائه شده بود.
 
گذشته در آینده
 
هنوز زود است که بخواهیم در مورد کاربردهای مختلف فناوری جدید و مزایا یا معایب احتمالی آن در زندگی روزمره نظر بدهیم. البته گوگل هم خبر موثقی در مورد زمان ورود سیستم ضبط لحظه به لحظه خاطرات منتشر نکرده است. در بسیاری از موارد دیده می‌شود که حق امتیازها فقط روی کاغذ باقی می‌مانند و هرگز نمونه عملی از آنها ساخته نمی‌شود.

با وجود این پیش‌بینی می‌شود گوگل که عینک هوشمند خود را از حدود یک سال قبل در اختیار مردم جهان قرار داد، سیستم ذخیره اتفاقات گذشته برای مرور در آینده را هم به تولید انبوه برساند. شرکت گوگل این روزها می‌کوشد دومین نسل از عینک هوشمند خود را با ظاهر بهتر، امکانات پیشرفته‌تر و قابلیت‌های کارآمدتر عرضه کند و در این راستا با شرکت‌های بزرگ عینک‌سازی جهان هم همکاری‌هایی را انجام داده است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند از هم‌اکنون زمان زیادی باقی نمانده است تا انسان‌ها بتوانند هر لحظه از زندگی خود را به صورت ویدئویی ضبط کنند و در آینده آنها را در اختیار بگیرند.

انسان‌هایی که هر روز در کنار آنها زندگی می‌کنیم، اتفاقات روزمره‌ای که به آسانی از کنار آنها می‌گذریم، درگیری‌های همیشگی که برایمان خسته‌کننده شده‌اند و… می‌توانند بخشی از خاطراتی باشند که مرور آنها به صورت کاملاً واقعی خوشحالی آتی ما را تضمین کند.

 با وجود این برخی نگرانی‌های امنیتی از هم‌اکنون وجود دارد و گفته می‌شود که هکرها می‌توانند وارد خاطرات شخصی مردم شوند و از اطلاعات زندگی خصوصی آنها سوءاستفاده کنند.
 
گوگل مدعی شده است که با فناوری جدید خود می‌تواند محدودیت ذهن انسان را دور بزند، فهرستی کامل از رویدادهای زندگی تک‌تک افراد تهیه کند و امکان جست‌وجو در آنها را فراهم سازد. این فناوری از طریق نسل جدید عینک‌های هوشمند در اختیار مردم قرار می‌گیرد و فراموشی رویدادهای مهم را به مسأله‌ای در گذشته تبدیل می‌کند. مدل اولیه عینک گوگل از قابلیت اتصال به اینترنت و پخش ویدیو برخوردار بود که البته استقبال چندانی از آن نشد.

 اما مدل جدید همین عینک که در آینده نزدیک عرضه می‌شود، دنیای کاربران را عوض می‌کند. در این عینک هم مانند مدل قبلی دوربینی برای ضبط تصاویر ویدئویی تعبیه شده است. اما مهم‌ترین تفاوت آن قابلیت جست‌وجو در ویدئوهای ضبط شده است تا کاربر در هر لحظه بتواند به هر آنچه در گذشته انجام داده است دسترسی داشته باشد.

این عینک همچنین امکان ارسال ویدئوها به تلفن‌های همراه یا اینترنت را فراهم می‌کند. هر فایل ویدئویی برچسب‌های زمانی و مکانی دریافت می‌کند و اگر عینک متوجه شود که کاربر در مکان شلوغ یا خاصی است، می‌تواند به صورت خودکار فرایند ضبط و ثبت اطلاعات مرتبط را آغاز کند و داده‌های مهم قابل مشاهده در تصویر را هم نشانه‌گذاری کند. به هر حال باید دید این فناوری فانتزی تا چه اندازه می‌تواند در زندگی روزمره مردم تأثیرگذار باشد.