Gerdab.IR | گرداب

فیس بوک طراح افشاگر را اخراج کرد

تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۴

یک دانشجوی 21 ساله دانشگاه هاروارد که به عنوان کارآموز در فیس بوک پذیرفته شده بود بعد از طراحی برنامه‌ای که موقعیت مکانی دقیق کاربران را مشخص می کرد از این شرکت اخراج شد.

به گزارش گرداب، فارس به نقل از یو اس ای تودی نوشت، این برنامه که قادر به نشان دادن موقعیت مکانی دوستان هر کاربر در فیس بوک است به هر فرد امکان می دهد از برنامه روزانه و هفتگی دیگران مطلع شود، حتی اگر این دوستان عضو فیس بوک نباشند. در واقع این برنامه نشانگر قابلیت های متنوع فیس بوک برای نقض حریم شخصی کاربران است، زیرا با طراحی این برنامه اشخاص ثالث می توانند با اطلاع از برنامه روزانه هر فرد برای سواستفاده های احتمالی برنامه ریزی کنند.
 
آران خانای 21 ساله که در بهار امسال در دوره کارآموزی فیس بوک پذیرفته شده بود افزونه ای برای مرورگر کروم به نام Marauders Map طراحی کرد که داده های مربوط به موقعیت مکانی کاربر را از مسنجر فیس بوک گردآوری می کند. این داده ها پس از هر بار ارسال پیام از مسنجر فیس بوک قابل جمع آوری هستند.
 
برنامه مذکور به گونه ای طراحی شده که به طور خودکار موقعیت مکانی کاربران را از طریق مسنجر فیس بوک جمع آوری می کند و لذا می توان با کمک آن تصویری کامل از موقعیت مکانی روزانه هر فرد با دقت کمتر از یک متر به دست آورد. این در حالی است که عموم کاربران از این مساله آگاه نبوده اند.
 
با انتشار خبر طراحی این برنامه و مشخص شدن نقض گسترده حریم شخصی کاربران بدین شیوه، فیس بوک کارآموز یاد شده را اخراج و از وی خواست اجرای برنامه اش در فیس بوک را هم متوقف کند. فیس بوک علت این مساله را نقض حریم شخصی و به خطر افتادن امنیت کاربران خود اعلام کرد، اما کارشناسان معتقدند طراحی چنین برنامه ای نشان می دهد فیس بوک از چه توانمندی های پنهانی برای ردیابی کاربران و پی بردن به موقعیت مکانی آنها در هر زمان و مکان برخوردار است.
 
خود فیس بوک از چند ماه قبل در حال ارتقای قابلیت های مسنجر این شبکه اجتماعی برای یافتن موقعیت مکانی کاربران مختلف است.