Gerdab.IR | گرداب

جنگ سایبری شرکت روس با آمریکایی‌ها

تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۴

شرکت امنیتی روسی کاسپراسکی از یک دهه پیش با فریب دادن ده‌ها شرکت مشهور فناوری آمریکایی و اروپایی خسارات سنگین مادی و معنوی به آنها وارد کرد.

 به گزارش گرداب از فارس کاسپراسکی برای آسیب زدن به اعتبار رقبای غربی‌اش برنامه های امنیتی و ضدویروس آنها را به اشتباه انداخت تا فایل های سالم و غیرآلوده را به عنوان فایل های مخرب و آلوده تلقی کنند.
 
به گفته دو تن از کارکنان سابق شرکت کاسپراسکی، این روش برای مقابله با شرکت‌هایی همچون مایکروسافت،‌ AVG Technologies NV و Avast به کار گرفته شد و در نتیجه ضدویروس‌های طراحی شده توسط شرکت های مذکور فایل های مهمی را که بر روی رایانه های کاربران ذخیره شده بودند به اشتباه آلوده تصور کرده و همه شان را پاک کردند.
 
کارکنان سابق کاسپراسکی مدعی هستند که برخی از این حملات به دستور مستقیم موسس و رییس این شرکت یعنی Eugene Kaspersky انجام شده که تصور می کرده شرکت های رقیب بدون اجازه در حال استفاده از فناوری های اختصاصی کاسپراسکی هستند و به خود زحمت طراحی نرم افزارهای ضدویروس جدید را نمی دهند.
 
شرکت کاسپراسکی اخبار منتشر شده در این زمینه را به شدت تکذیب کرده، اما منابع رویترز می گویند این اقدامات صحت دارد و البته تعداد اندکی از آن مطلع هستند. کاسپراسکای یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده نرم افزارهای ضدویروس با 400 میلیون کاربر حقیقی و 270 هزار مشترک حقوقی است. تحقیقات در مورد کرم خطرناک استاکس نت که برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران طراحی شده بود نام این شرکت را بیش از گذشته بر سر زبان ها انداخت.