Gerdab.IR | گرداب

مرکز ارزیابی سایبری انگلیس؛ مولود GCHQ

تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۴

GCHQ مرکز جدیدی را از دو سال قبل راه‌اندازی کرده بود که این مرکز به ارزیابی تهدیدات می‌پردازد تا سازمان‌های دولتی بتوانند در برابر حملات آماده باشند.

به گزارش گرداب از  سایبربان؛ اخیراً بنا بر برخی گزارش‌ها، GCHQ مرکزی به نام مرکز ارزیابی سایبری (Center for Cyber Assessment) را از دو سال پیش راه‌اندازی کرده بود؛ اما خبر وجود چنین مرکزی پوشیده بود تا اینکه وجود آن تأیید شد. این مرکز، واحد جمع‌آوری اطلاعات سایبری است که از جاسوسان و متخصصین فناوری اطلاعات سرویس‌های امنیتی و دولت تشکیل شده است و مقر آن نیز در GCHQ است.

 انگلیس این واحد را برای مبارزه با تهدیداتی که از سوی هکرهایی به نام "Lone wolf" ایجاد می‌شود، تأسیس کرده است. این اصطلاح در مورد گروهی از هکرها است که با گروه‌های تروریستی مانند داعش در ارتباط هستند. وزیر خارجه‌ی انگلیس درباره‌ی این مرکز گفت: «این مرکز آخرین ابزار در تسلیحات امنیتی و جمع‌آوری اطلاعات ما برای حفظ منافع انگلیس در برابر حملات سایبری است؛ اما به دلیل اینکه نمی‌تواند به‌تنهایی به وظایف خود عمل کند، ما وجود آن را اعلام کردیم تا بتواند با شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف برای حفظ امنیت ملی و امنیت سایبری تجارت ما همکاری کند.»

طبق برخی گزارش‌ها مرکز ارزیابی سایبری انگلیس در آوریل 2013 تشکیل شده بود تا بتواند ارزیابی جامعی را برای سازمان‌های دولتی فراهم کند که بتوانند به حملات سایبری پاسخ مناسبی بدهند. در واقع این مرکز، تهدیدات ملی را به‌طور عمومی مطرح می‌کند برخلاف اینکه مرکز مشترک تحلیل تروریسم (Joint Terrorism Analysis Centre) که تهدیدات ملی را به‌طور عمومی مطرح نمی‌کند. همچنین در کنار این مراکز، مرکز پاسخگویی به حوادث رایانه‌ای انگلیس (CERT-UK)، مسئول مدیریت حوادث امنیت سایبر در سطح ملی است.

مرکز ارزیابی سایبری، اطلاعات و منابع آشکاری را که در ارتباط با سایبری وجود دارد، ارزیابی و تحلیل می‌کند. همچنین گزارش‌های مستقل و معتبری را برای سازمان‌های دولتی فراهم می‌کند.
لازم به ذکر است که رئیس این مرکز در قبال مدیر GCHQ مسئول است که ظاهراً مدیر GCHQ گزارش کار این مرکز را به وزارت خارجه‌ی انگلیس ارسال می‌کند.

همچنین یکی از اقدامات مرکز ارزیابی در سال 2014، ایجاد اختلال در نشست شهر نیوپورت ولز بود.

نکته‌ای که ذکر آن خالی از لطف نیست این است که وظیفه‌ی نظارت بر این مرکز، بر عهده‌ی دفتر کابینه‌ی رئیس ارزیابی کارکنان (Cabinet Office Chief of Assessment Staff) است که نمایندگان 12 سازمان دولتی در این دفتر حضور دارند.

در مورد بودجه‌ی این مرکز جدید نیز باید گفت که از طریق برنامه‌ی امنیت سایبر ملی انگلیس (National Cyber Security Programme)، تأمین می‌شود.