Gerdab.IR | گرداب

ویندوز 20ساله شد

تاریخ انتشار : ۰۳ شهريور ۱۳۹۴

با گذشت بیست سال از عرضه سیستم عامل ویندوز 95 توسط مایکروسافت سایت های خبری در مورد تاثیرات مهم ترین سیستم عامل جهان مطالب متنوعی را منتشر کرده اند.

به گزارش گرداب فارس به نقل از فوربس نوشت، تا قبل از عرضه ویندوز 95 یادگیری نحوه کار با رایانه ها و برنامه های آنها کار بسیار دشواری بود، زیرا سیستم عامل های اولیه همگی متنی و پیچیده بودند و برای انتقال یک فرمان ساده مانند کپی کردن  فایل از محلی به محل دیگر باید چندین فرمان مختلف با ویژگی های خاص صادر می شد.
 
ویندوز 95 بعد از سیستم عامل مک، اولین سیستم عامل کاملا گرافیکی و ساده بود که تقریبا هرکسی می توانست به سادگی کار با آن را بیاموزد و لذا به سرعت مورد اقبال و توجه قرار گرفت. پشتیبانی آسان از نصب مودم و افزودن درایو سی دی رام و چاپگر و ... هم موجب شد تا رایانه ها در بسیاری از ادارات همه گیر شوند و استفاده از اینترنت هم با سادگی بیشتری انجام شده و لذا افراد عادی هم اندک اندک با فضای مجازی آشنا شدند.
 
البته اپل در سال 1988 و  قبل از مایکروسافت سیستم عامل مک را که رابط کاربری گرافیکی داشت عرضه کرده بود، ولی محصولات اپل هرگز در دهه 90 مورد توجه قرار نگرفتند و لذا مایکروسافت با ویندوز 95 به سرعت بازار را تسخیر کرد.
 
ویندوز 95 هم مانند سیستم عامل ها و نرم افزارهای دیگر عاری از نقص فنی و مشکل نبود و بخشی از این مشکلات در نسخه های به روز شده برطرف شدند. اما نکته مهم طراحی درست تبلیغات ویندوز 95 بود که ادعاهای مطرح شده در آن تقریبا با واقعیت سازگاری داشت و همین امر موجب شد تا ویندوز 95 آغاز عصر فناوری اطلاعات را در جهان کلید بزند. صدها میلیون نفر از مردم جهان تجربه گوش کردن به موسیقی دیجیتال، استفاده از اینترنت، به اشتراک گذاری عکس و فیلم، ارسال ایمیل، دانلود محتوا و ... را با ویندوز 95 تجربه کردند و تا قبل از آن هیچ تصوری از این امور نداشتند.
 
لذا می توان این ادعا را مطرح کرد که ویندوز 95 نه تنها مهم ترین سیستم عامل مایکروسافت بوده، بلکه مهم ترین سیستم عامل در تاریخ عرضه این نوع نرم افزارها محسوب می شود.