Gerdab.IR | گرداب

ابررایانه ای برای پیش بینی مرگ!

تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱۳۹۴

محققان آمریکایی ابررایانه‌ای ساخته‌اند که ادعا می‌کنند می‌تواند حتی زمان احتمال مرگ یک بیمار را با ضریب اطمینان 95 درصد پیش‌بینی کند.

به گزارش گرداب از سایبربان؛ محققان آمریکایی ابررایانه‌ای ساخته‌اند که ادعا می‌کنند می‌تواند حتی زمان احتمال مرگ یک بیمار را با ضریب اطمینان 95 درصد پیش‌بینی کند. گفته می‌شود که این ابررایانه در تشخیص بیماری‌ها بهتر از پزشکان عمل می‌کند، به طوری که یک مرکز پزشکی مانیتورهای بیماران خود را به این سیستم متصل کرده است.
 
در این ابررایانه، اطلاعات حدود بیش از 250 هزار نفر از 30 سال گذشته بارگذاری شده است و از این اطلاعات برای تشخیص سریع بیماری‌ها استفاده می‌شود. همچنین با تجزیه‌وتحلیل داده‌های ذخیره شده، بیماران در معرض خطر مرگ شناسایی می‌شوند.
 
تشخیص سریع بیماری، درمان سریع را امکان‌پذیر می‌کند و به طور بالقوه موجب نجات جان بیمار می‌شود، هرچند این سیستم مرگ قریب‌الوقوع بیمار را هم پیش‌بینی می‌کند.  
 
دکتر استیو هورنگ (Steve Hvrng)، که ریاست پروژه ابررایانه را بر عهده دارد، گفت: «زمانی که بیمار مراجعه می‌کند، هر آنچه درباره وی می‌دانیم، هم اطلاعات دریافت شده در ملاقات جدید و هم در ملاقات‌های قبلی، ثبت می‌کنیم و بعد وضعیت او را با بیماران دیگری که وضعیت‌های مشابه دارند مقایسه می‌کنیم و به این ترتیب بیماری‌هایی را که در آینده ممکن است به آن‌ها مبتلا شود، پیش‌بینی می‌کنیم.
این سیستم، اطلاعات بیماران را در هر سه دقیقه جمع‌آوری می‌کند و تمامی اندازه‌گیری‌های لازم را از سطح اکسیژن گرفته تا فشارخون، انجام می‌دهد. »
 
به گفته دکتر هورنگ، هدف، جایگزین کردن رایانه با پزشکان نیست بلکه به عنوان هوش­مصنوعی به پزشکان کمک می‌کند تا توانایی خود را برای مراقبت از بیماران افزایش دهند.