Gerdab.IR | گرداب

رایزنی برای کاهش 2درصدی تعرفه واردات موبایل

تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۴

رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی از رایزنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کاهش تعرفه واردات موبایل خبر داد و گفت: قرار است این تعرفه یک تا دودرصد کاهش پیدا کند.

به گزارش گرداب از خبرگزاری تسنیم، غلامحسین کریمی افزود: یکی از مسائل مهمی که قرار است به آن پرداخته شود، خارج شدن از واردات انحصاری برخی از برندهای گوشی‌های تلفن همراه برای برخی از شرکت‌هاست.

وی ادامه داد: فرد حقیقی یا حقوقی که بتواند خدمات پس از فروش را ارائه دهد، می‌تواند وارد کند و به این صورت رقابت در این بازار ایجاد خواهد شد.

کریمی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های مهم آتی دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده نهایی است، افزود: این مالیات از تولیدکننده دریافت می‌شود و به همین دلیل بعد از تحویل به مصرف کننده رقم بالایی هم از مصرف کننده دریافت می‌شد اما در شکل جدید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده فقط از مصرف کننده نهایی دریافت می‌شود.

رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی گفت: برای جلوگیری از قاچاق بی‌رویه گوشی تلفن همراه، عمل ثبت شناسه و سریال (رجیستر) گوشی‌های تلفن همراه قطعاً تا چند ماه آینده عملیاتی خواهد شد.

وی ادامه داد: متأسفانه درصد بالایی از موبایل موجود در بازار قاچاق است و تصمیم داریم این رقم را به صفر برسانیم و تا پایان سال این بازار ساماندهی می‌شود و شاهد کاهش قیمت‌ها به‌صورت مناسب و منطقی خواهیم بود.

برخی آمارها نشان می‌دهد 85 درصد واردات گوشی‌های موبایل قاچاق است. سالانه 10 میلیون گوشی تلفن همراه نیاز کشور است که یک و نیم تا دو میلیون گوشی به‌صورت قانونی وارد می‌شود و بقیه به‌صورت قاچاق است.

قاچاق گوشی تلفن همراه سالانه 600 میلیارد تومان از عایدات دولت را از بین می‌برد. دولت چند سال پیش طرح رجیستر یا همان ثبت سریال گوشی‌های قانونی و جلوگیری از فعال شدن گوشی‌های قاچاق را عملیاتی کرد.کارشناسان معتقدند فقط گوشی‌هایی باید در سیستم مخابراتی فعال شود که از راه قانونی وارد کشور می‌شود.