Gerdab.IR | گرداب

همکاری امنیت سایبر عمان و مالزی

تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۴

عمان و مالزی متعهد شدند تا اطلاعات خود را در امنیت سایبر به اشتراک بگذارند. انگیزه‌ی اصلی دو کشور از همکاری در گزارش‌ها ذکر نشده است.

به گزارش گرداب از سایبربان؛ کشور عمان و مالزی، تفاهم‌نامه‌ی همکاری امنیت سایبر امضا کردند. سلیم الرزیقی، مدیر ارشد اجرایی سازمان فناوری اطلاعات عمان و امیرالدین بن عبدالوهاب، مدیر ارشد اجرایی اداره‌ی امنیت سایبر مالزی در دیدار با یکدیگر این تفاهم‌نامه را امضا کردند.

دو کشور متعهد شدند تا تجربه‌ها و اطلاعات خود را در حوزه‌ی امنیت سایبر به اشتراک بگذارند. تحلیل جرم یابی قانونی دیجیتال، مدیریت خطر، حفاظت از سازمان‌های زیرساخت و افزایش همکاری در زمینه‌ی حوادث سایبری و پاسخگویی به آن‌ها، از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه بود. علاوه بر این‌ها دو کشور در عرصه‌ی آموزش و تحقیقات امنیت سایبر نیز با یکدیگر مشارکت می‌کنند.

افراد زیادی از کشور مالزی در بخش نفت عمان کار می‌کنند. همچنین مالزی سابقه صادرات نفت خوراکی به عمان را نیز دارد. پتروناس، یکی از شرکت‌های مهم نفت و گاز دنیا، در مالزی قرار دارد که در سال 2013 جزو 75 شرکت بزرگ دنیا محسوب شد. این دو کشور قبلاً در زمینه‌ی اکتشاف گاز با یکدیگر توافق کرده بودند. با توجه به افزایش اهمیت امنیت سایبر شرکت‌های نفت و گاز برای کشورهای عرب حوزه‌ی خلیج و برگزاری نشست‌های متعدد برای حل این مسئله توسط این کشورها، می‌توان به علت همکاری عمان و مالزی پی برد. مالزی نیز در سال 2014 نشستی برای امنیت سایبر صنعت نفت و گاز برگزار کرده بود.

چندی پیش گزارشی مبنی بر حملات هکرهای چینی به شرکت‌های نفت و گاز شرکت‌های کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند مالزی منتشر شد. لذا برای هر دو کشور همکاری در زمینه‌ی امنیت سایبر نفت و گاز بسیار مهم است.