Gerdab.IR | گرداب

۵۰ شرکت بزرگ روسی در راه ایران

تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۴

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از توسعه همکاریهای فضایی میان دو کشور ایران و روسیه خبر داد و گفت: موضوع پرتاب ماهواره در مذاکرات کارشناسی میان دو کشور در حال انجام است.

به گزارش گرداب از مهر، وزرای دو کشور ایران و روسیه به عنوان روسای کمیسیون اقتصادی دو کشور، برنامه ریزی برای شروع فصل جدید همکاریهای مرتبط با نفت، انرژی، پتروشیمی، ارتباطات، بانکداری و فناوری فضایی را آغاز کردند.

براین اساس جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ایران و روسیه با حضور وزیر انرژی روسیه به عنوان مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به عنوان مسئول ایرانی این کمیسیون، ظهر امروز چهارشنبه در وزارت ارتباطات برگزار شد.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در پایان جلسه هماهنگی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه، در جمع خبرنگاران گفت: بالغ بر ۵۰ شرکت بزرگ روسی در حوزه های مختلف نفت، پتروشیمی، گاز، راه آهن، حمل و نقل، ارتباطات، سدسازی، صنعت و نیروگاه، وزیر انرژی روسیه را همراهی می کنند و جلساتی نیز با بخش های مرتبط کشور برای شروع همکاریها خواهند داشت.

وی با تاکید براینکه در این جلسه بر روی مکانیزم های مالی میان دو کشور بحث و تبادل نظر شده است گفت: این جلسه کمیسیون به عنوان هماهنگی برای جلسه اصلی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور که ماه آینده برگزار می شود، تشکیل شده است.

روسیه ۵ میلیارد دلار اعتبار به ایران می آورد

واعظی با بیان اینکه پیشنهاد ایجاد اعتبار ۵ میلیارد دلاری از طرف روسی برای افزایش زمینه های همکاری داده شده است گفت: وزیر انرژی روسیه با دیگر اعضای کابینه دولت، از جمله معاون اول رئیس جمهور، وزیر نفت، وزیر اقتصاد، وزیر راه و شهرسازی و وزیر نیرو طی امروز و فردا دیدار خواهد داشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حجم روابط مالی دو کشور ایران و روسیه را یک میلیارد و ۷۰ میلیون دلار عناون کرد و افزود: با افزایش مراودات دو کشور، پیش بینی می کنیم که این حجم مالی، افزایش یابد.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد فضا برای حضور بخش خصوصی در همکاری دو کشور، خاطرنشان کرد: کمیته های مختلف همکاری تشکیل شده است و امیدواریم تا فردا به جمع بندی در این زمینه برسیم.

ایجاد فضای رقابتی در حوزه هوافضا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد عدم پایبندی روسیه به همکاری با ایران در عرصه فضا و برنامه های ایران برای همکاریهای آینده در این زمینه گفت: دو ماه گذشته معاون اینجانب و رئیس سازمان فضایی ایران به مسکو سفری داشته و با طرف های خود در خصوص توسعه همکاریهای فضایی گفتگو داشته است. همچنین در سفر این هیات روسی به ایران، مذاکرات کارشناسی در مورد همکاری فضایی با ایران ادامه یافته و خواهد یافت.

وی گفت: به هرحال در شرایط تحریم، هر کشوری به دنبال ملاحظات سیاسی خود است و تحریم شرایطی را به وجود آورد که ما را به سمت دو کشور سوق داد اما هم اکنون با برداشته شدن تحریم، فضای رقابتی برای حضور در ایران و همکاری با ایران در میان کشورهای مختلف شکل گرفته است و روسها نیز برای اینکه از این بازار جا نمانند تمامی تلاش خود را به کار گرفته اند.

واعظی با بیان اینکه سابقه روابط دو کشور ایران و روسیه دیرینه است گفت: در دوران پس از تحریم، این روابط در ابعاد مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی رو به بهبود می رود و طی دو سال اخیر نیز روسای جمهور دو کشور ۵ بار با هم ملاقات داشته اند.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش کمرنگ روسیه در ایران نسبت به سایر کشورها بعد ار توافقات سیاسی صورت گرفته، تاکید کرد: پس از برداشته شدن تحریم ها، اگرچه روابط بین المللی ایران با اغلب کشورها خوب خواهد شد اما این به این معنی نیست که در روابط ایران با دوستان و همسایگان قدیمی خللی به وجود آید.