Gerdab.IR | گرداب

پایان دعوا؛ تلویزیون اینترنتی آمد

تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۳۹۴

بهره‌برداری از خدمات تلویزیون اینترنتی با ارائه مجوز از سوی سازمان صداوسیما بر اساس اختیار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، وارد فاز اجرایی شد و در حالیکه ساختار شبکه ملی اطلاعات این موضوع را پذیرفته اما وزیر ارتباطات مخالف چنین کاری است.

تلویزیون اینترنتی

به گزارش گرداب از خبرگزاری تسنیم؛ سازمان صداوسیما پس از سال‌ها کشمکش با وزارتخانه‌های ارتباطات و ارشاد بر سر ارائه مجوزهای تلویزیون اینترنتی، مستقلا به پنج شرکت مجوز بهره‌برداری از این خدمات را داده در حالیکه وزیر ارتباطات همچنان مخالف چنین کاری است.

خدمات تلویزیون اینترنتی در دنیا رو به کهنگی گذاشته است اما در ایران همچنان متولی مشخصی ندارد و سه نهاد سازمان صداوسیما، وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد دو سه سالی می‌شود دچار درگیری‌های آشکار بر سر مجوزدهی شده‌اند.البته فعالیت های تلویزیونی به هر شکل طبق قانون اساسی خونبهای شهیدان در انحصار سازمان صدا و سیما قرار دارد.

داستان چالش برانگیز تلویزیون اینترنتی زمانی محرز می‌شود که هر کدام از این سه نهاد خود را متولی اصلی می‌دانند و حاضر به کوتاه آمدن از موضع خود نیستند؛ هر چند در عمل یکی متولی پخش فراگیر، دیگری مسئول ارتباطات و شبکه‌های مخابراتی و آن یکی هم بخش محتوا را عهده‌دار است اما تلویزیون اینترنتی که ترکیبی از این سه بعد را شامل می‌شود مانند کافی سر در گم شده است.

سازمان صداوسیما با توجه به در اختیار داشتن باند فرکانسی پایین جهت پوشش سراسری شبکه‌های آنالوگ تلویزیون و خالی بودن ظرفیت عظیمی از این باندها به جهت دیجیتالی شدن شبکه‌ها، معتقد است که توان بالقوه‌ای در ارائه مجوز IP-TV دارد اما از طرفی وزارت ارتباطات مدعی است؛ صداوسیما یک سازمان مثل سایر ارگان‌هاست که تنها باند فرانسی برحسب وظایف حاکمیت در اختیار دارد که تنها مجوز بهره‌برداری از پخش فراگیر را دارد.

این موضع می‌گوید که صداوسیما نمی‌تواند بهره‌برداری از باند را به شخص ثالثی واگذار و از آن درآمدزایی کند بلکه باید باند پایین فرکانسی را جهت فراگیری نسل‌های سوم و چهارم موبایل در اختیار وزارت ارتباطات قرار دهد.

کشمکش‌های دو سه ساله با وزارت ارتباطات و سردرگمی شرکت‌های متقاضی ارائه این خدمات باعث شد تا صداوسیما به کلی از وزارت ارتباطات قطع امید و اواخر سال گذشته مستقلا فراخوانی برای ارائه مجوز IP-TV برگزار کند.

طبق اعلام این سازمان، پنج شرکت موفق به دریافت مجوز راه‌اندازی این خدمت در کشور شده‌اند و استدلال برندگان این مجوز از عدم تعامل با وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد نیز این است که اغلب متقاضیان درخواست پروانه FCP (ارتباطات ثابت) را به وزارت ارتباطات داده‌اند و در صورت موافقت، به نوعی با وزارت ارتباطات نیز در آینده کار خواهند داشت.

هرچند مسئولان وزارت ارتباطات خیلی دیر متوجه این تدبیر درست صدا و سیما شدند اما اخیرا محمود واعظی –وزیر ارتباطات- نسبت به مجوزهای IP-TV سازمان صداوسیما موضع گرفته و گفته است که از نظر ما و دولت آنچه مربوط به محتوای صداوسیما می‌شود، پخش فراگیر است.

وی افزود: صداوسیما می‌تواند مالک برنامه‌های تولید شده خودش باشد اما اینکه اگر شرکتی بخواهد پخش محتوای ویدئویی به درخواست کاربر داشته باشد و برود از وزارت ارشاد مجوز تلویزیون اینترنتی بگیرد، نیازی به موافقت صداوسیما ندارد.

در حالیکه وزارت ارتباطات با توجه به اظهارات صریح محمود واعظی مخالف چنین کاری است اما شواهد چیز دیگری می‌گوید.

باکس مربوط به شبکه ملی اطلاعات در وبگاه رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بخش ساختار شبکه ملی اطلاعات دارای سرفصلی با عنوان "خدمات محتوایی و چند رسانه‌ای شبکه ملی اطلاعات" است که در آن خدمات تلویزیون اینترنتی را مربوط به صداوسیما دانسته است.

ساختار شبکه ملی اطلاعات در بخش محتوایی نشان می‌دهد که وزارت ارتباطات به صورت پیش فرض پذیرفته ارائه خدمات چند رسانه‌ای اعم از IPTV و VOD با معاونت رسانه‌های مجازی سازمان صداوسیما است.امیدواریم وزارت ارتباطات اجرای هر تصمیمی را مقدم به قانون اساسی، خونبهای شهدا نداند.