Gerdab.IR | گرداب

اینترنت؛ شاهراه داعش برای جذب تروریست

تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۴

دولت روسیه در چارچوب مبارزه با فعالیت حامیان گروه‌های تروریستی در فضای مجازی، از آغاز سال جاری میلادی 900 پایگاه اینترنتی جذب نیرو برای این گروه‌ها را مسدود کرده است.

به گزارش گرداب به نقل از ایرنا؛ سازمان فدرال نظارت بر رسانه‌ها و ارتباطات جمعی روسیه در این باره اعلام کرد: «تعطیلی وبگاه‌های مرتبط با تروریست‌ها به ویژه داعش، ادامه خواهد یافت.»
این سازمان افزوده است: «تروریست‌های داعشی و حامیان آنان با استفاده از اطلاعیه‌ها و تبلیغات گردشگری، راه‌های عبور از مرزها و پیوستن به تروریست‌ها در سوریه را به کاربران اینترنت آموزش می‌دهند. همچنین این گروه‌های تروریستی با تمرکز بر عضوگیری در پوشش توریست در صدد پنهان کردن دامنه عملیات و اهداف خود از کنترل سازمان‌ها و نهادهای نظارتی هستند.»
بنا به اعلام سازمان فدرال نظارت بر رسانه‌ها و ارتباطات جمعی روسیه، اعضای داعش از اینترنت برای جمع‌آوری پول و پشتیبانی از اقدامات خود در عراق و سوریه نیز بهره می‌گیرند و حتی با فراخوان کمک مالی، شماره‌های تلفن همراه، حساب بانکی و چگونگی پرداخت پول را نیز ذکر کرده‌اند.
بر اساس این واقعیت‌ها، داعش با برنامه‌های گسترده تبلیغی در فضای مجازی و ایجاد ارتباط با نسل جوان کشورهای مختلف، بدون اتکا به دین و کشوری خاص، شبکه گسترده و سازمان یافته‌ای را در اینترنت ایجاد کرده تا همچنان مسیر انتقال نیرو از کشورهای مختلف حتی اروپایی و آمریکا به ترکیه و سپس به سوریه و عراق را فعال نگهدارد.
همزمان خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرده است که کارشناسان روسی مشغول طراحی برنامه‌ای هستند تا با بالاترین ضریب اطمینان، صفحه‌های فضای مجازی را پژوهش و آی پی ها و آدرس‌های اینترنتی واقعی تروریست‌ها و اجیرکنندگان بالقوه آنان را معلوم کند.