Gerdab.IR | گرداب

عرضه نسخه خاص ویندوز 10

تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۴

مایکروسافت با هدف تقویت جایگاه خود در چین نسخه‌ خاصی از ویندوز 10 را طراحی کرده و به طور مستقیم در اختیار دولت این کشور قرار داده است.

به گزارش گرداب بر اساس برنامه همکاری مشترک مایکروسافت و دولت چین، صدور مجوز، انتشار، مدیریت و بهینه سازی نسخه تغییریافته ویندوز 10 برای استفاده در نهادهای دولتی چین در شرایط خاصی انجام می شود.

بدین منظور یک شرکت خاص چینی به نام C&M Technologies برای سرمایه گذاری مشترک در نظر گرفته شده که بر مبنای قوانین داخلی چین فعالیت می کند. ویندوز چینی شده 10 قرار است علاوه بر موسسات دولتی در شرکت های بزرگ فعال زیر نظر دولت که در حوزه هایی مانند انرژی، مخابرات و حمل و نقل فعال هستند نیز به کار گرفته شود.

مایکروسافت قبلا هم برای جلب نظر دولت چین و امکان پذیر شدن ادامه فعالیت در این کشور نسخه خاصی از مرورگر اینترنتی Edge را طراحی کرده بود که کاربران را در این کشور به سمت موتور جستجوهای چینی و نه آمریکایی هدایت می کرد. در مقابل موتور جستجوهای چینی و به خصوص بایدو کاربران را به بارگذاری ویندوز 10 ترغیب می کردند.

مایکروسافت هم اکنون برای تداوم فعالیت و کسب درآمد در چین با دو مشکل جدی مواجه است. یکی استفاده انبوه از نسخه های تقلبی و قفل شکسته ویندوز، آفیس و ... و دیگری بدبینی دولت و مردم چین در مورد همکاری مایکروسافت با آژانس امنیت ملی و دیگر نهادهای جاسوسی آمریکا و افشای اطلاعات شخصی کاربران و سرقت داده های آنان. این شرکت امیدوار است این همکاری در قالب جدید هر دو مشکل یاد شده را تا حدی کاهش دهد.

مایکروسافت در سال 2014 در چین شرایط دشواری داشت. تحقیقات دولتی به علت انحصارطلبی تجاری و ممنوعیت استفاده از ویندوز 8 توسط نهادهای دولتی به علت نگرانی های امنیتی دو رویداد تلخ در این سال بود. اما در سال 2015 شرایط برای مایکروسافت تغییر کرد و این شرکت قراردادهای مهمی با Tencent، Lenovo و Xiaomi منعقد کرد.