Gerdab.IR | گرداب

به آمریکا اعتماد نمی‌کنیم/ لازم باشد جواب قاطعی به عربستان خواهیم داد

تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۳۹۴

رئیس جمهور با بیان اینکه برنامه هسته‌ای با بهانه واهی تهدیدی برای صلح و امنیت نیست، گفت: از امروز محدودیت صادرات نفت برداشته می‌شود.

به گزارش گرداب، حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر امروز (یکشنبه) در نشست خبری امروز خود که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، با اشاره به صنعت هسته‌ای کشورمان اظهار داشت: هم‌اکنون برنامه هسته‌ای ایران به عنوان برنامه‌ای برای روابط علمی، فناوری، تجاری و اقتصادی خواهد بود.

وی افزود: به جای اینکه امروز از لحاظ حقوقی جمهوری اسلامی ایران تحت فشار 6 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و 12 قطعنامه شورای حکام آژانس باشد امروز در برابر قطعنامه‌ای است که آن قطعنامه برجام را به عنوان مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در برابر جهانیان قرار داده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از امروز دیگر برنامه هسته‌ای ایران با بهانه‌های واهی به عنوان تهدید صلح و امنیت برای جهان و منطقه نیست بلکه فناوری هسته‌ای ایران وسیله‌ای برای فناوری نوین در مسیر توسعه کشور و ثبات و امنیت منطقه خواهد بود.

وی با بیان اینکه از امروز تجار و کارآفرینان می‌توانند از مسیر قانونی و معمولی نقل و انتقالات بانکی و فعالیت تجاری خود را انجام دهند، اضافه کرد: فعالان تجاری ما از امروز می‌توانند صادرات خود را در شرایط بسیار مطلوبی آغاز کنند و بانک‌های کشور نیز می‌توانند با سایر بانک‌های جهان درباره مسائل مالی و پولی خدمات لازم را اخذ کرده و به مردم ارائه کنند.

رئیس‌‌جمهور تاکید کرد: از امروز محدودیت صادرات نفت در کشور ما برداشته می‌شود و هر اندازه که برای برنامه کشور باشد و در چارچوب مسائل ملی نفت و میعانات و سایر فرآورده‌ها و پتروشیمی صادر می‌شود.

روحانی همچنین گفت: از امروز خرید هواپیماهای مدرن در دسترس شرکت‌هایی است که می‌خواهند خدمات لازم را به مردم ارائه کنند. به این معنا که از امروز امنیت هوایی ما بیشتر از گذشته خواهد بود. 

وی افزود: از امروز پول‌هایی که برای این ملت بوده و در بانک‌های خارجی بلوکه شده بوده در اختیار ملت ایران قرار خواهد گرفت تا به فعالیت‌های اقتصادی خود بپردازد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز روز پیروزی ملت ایران در زمینه سیاسی است، اظهار داشت: ملت ایران ثابت کرد که تعامل سازنده درست و راست است و ما می‌‌توانیم با دنیا تعامل کنیم و این مسئله به نفع ملت ما و به ضرر دیگران نخواهد بود.

روحانی با بیان اینکه از امروز روشن شد که کشور ما دارای قدرت بزرگ دیپلماسی است، تصریح کرد: موفقیت‌های چشمگیری که در عرصه دیپلماسی حاصل شد خیلی‌ها باور نمی‌کردند که سیاست‌مداران و دیپلمات‌های ما قادر باشند با قوی‌ترین دیپلمات‌های کشورهای قدرتمند جهان کنار یک میز نشسته و مذاکره کنند و از حقوق ملت خود به خوبی دفاع کنند.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: از امروز روشن شد که سیاست برد - برد درست و صحیح است آنان که فکر می‌کردند یا باید کلاه سر دیگران گذاشت و گر نه سر ما کلاه خواهند گذاشت، روشن شد که می‌توان با دنیا حرف زد، مذاکره کرد و به توافقی رسید که به نفع ملت‌ها، منطقه و جهان باشد.

روحانی تصریح کرد: این همه موفقیت برای ملت ما در سایه ایستادگی، مقاومت، اتحاد، وحدت، پیوند قوا و حمایت همه ارکان کشور حاصل شد. اگر وحدت ملی و انسجام ملی نبود و اگر مردم در برابر فشار نابحق و ظالمانه دیگران عقب‌نشینی کرده بودند امروز شیرینی پیروزی بزرگ را در ذائقه خود حس نمی‌کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر هدایت‌ها و حمایت‌های مقام معظم رهبری نبود و اگر چتر ولایت فقیه بر سر این ملت نبود و اگر چارچوب‌هایی که مقام معظم رهبری برای مذاکرات تعیین کردند و تذکرات به موقعی که لازم بود می‌دادند و اگر حمایت کامل ایشان از مذاکره و مذاکره‌کنندگان نبود امروز در این نقطه از موفقیت نبودیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما این موفقیت را در سایه افراد باتجربه و دیپلمات‌های توانمند و ماهر به دست آوردیم، گفت: اگر علم و فناوری و هنر دیپلماسی نبود ما امروز در این نقطه نبودیم. ما بهترین افراد سرآمد دیپلمات خود را به این عرصه فرستادیم و دیدیم که موفقیت را برای مردم در مقاطع مختلف به ارمغان آوردند.

روحانی در ادامه افزود: ‌آنگاه که توانستند توافق موفق ژنو را به دست آورند، آنگاه که توانستند استمرار آن را تا ماه‌های بعد به دست آورند، آنگاه که در لوزان برای چارچوب‌های توافق نهایی موفق شدند و آنگاه که در 23 تیرماه سال 94 توانستند توافق جامع هسته‌ای را به دست آورند. آنگاه که قطعنامه سازمان ملل همه قطعنامه‌های شش‌گانه قبلی را لغو کرد و آنگاه که مراحل مختلف این را پیموده شد.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت روز 26 دی ماه همان روزی که در سال 57 تحمیل از سر مردم برداشته شد، حاکم تحمیلی از این کشور زدوده شد و در همان روز تحریم‌ها برداشته شد و ما امروز در فضایی هستیم که می‌توانیم با دنیا تعامل سیاسی،  اقتصادی و حقوقی به نفع منافع ملی خود داشته باشیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: در همین تجربه چند ساعته امروز هزار ال‌سی در بانک‌های مختلف باز شد و این نشان داد آنان که می‌گفتند باور نکنید اشتباه می‌کردند. ما به قدرت ملی خود و به موفقیت ملت خود باور داریم.

روحانی با اشاره به بانک‌هایی که در سایه هسته‌ای تحریم شده بودند، گفت: امروز نه تنها این تحریم‌ها گشوده شد بلکه امروز بانک سپه نیز از تحریم خارج شد. امروز روزی است که ملت ما در سایه ایستادگی و مجاهدت خود دستاوردهای این مجاهدت را می‌بیند و لمس می‌کند.

وی تصریح کرد: امروز آغاز جدید و فصل جدید در روابط ما با منطقه و جهان و در زمینه مسائل اقتصادی با دنیا است. من امروز در مجلس بیان کردم که ما در شرایطی هستیم که به خاطر رکود سال‌های گذشته و مشکلات اقتصادی نیازمند به سرمایه‌ای هستیم که بتوانیم چرخ اقتصاد کشور را در سرعت مطلوبمان که 8 درصد رشد اقتصادی تعیین شده است با ورود سرمایه به حرکت در بیاوریم.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما نیازمند به استفاده از فناوری‌های پیشرفته در جهان هستیم.

روحانی خاطرنشان کرد: ما باید فضاهای جدید را به عنوان کشورهای هدف و جمعیت‌های هدف برای صادرات تولیدمان به دست آوریم، در این راه برجام موانع را از پیش پای ما برداشته است.

وی ادامه داد: اما آنچه می‌تواند ما را به هدف برساند تلاش و کوشش و فعالیت در زمینه تولید و حرکت برای رشد و رونق اقتصادی و در زمینه فراهم آوردن شرایط برای اشتغال جوانان است.

رئیس جمهور اظهار داشت: خوشحالم که در روز برداشته شدن تحریم‌ها، دولت لوایح بودجه سال 95 و برنامه ششم توسعه را به مجلس تقدیم کرد، انشاالله قدم به قدم در مسیر پیشرفت و توسعه حرکت خواهیم کرد و آثار این تلاش و کوشش را روز به روز در زندگی اقتصادی و سیاسی خود لمس خواهیم کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما نیازمند سرمایه و تکنولوژی هستیم و در این راه شرایط کشور ما برای استقبال از کارآفرینان آماده است، ما برای رشد اقتصادی نیاز داریم که بخش خصوصی فعال شود.

وی ادامه داد: این تنها دولت نیست که سرمایه خارجی را جذب می‌کند بلکه بخش خصوصی ما نیز به خوبی می‌تواند در جهت جذب سرمایه‌های خارجی اقدام کند، دولت از ابتدا پای بخش خصوصی رقابتی غیر رانتی فرش قرمز پهن کرده و امروز هم این فرش قرمز را هم پهن می‌کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه بخش خصوصی باید فعال شود، اظهارداشت: کشور ما جاذبه‌های لازم را برای سرمایه خارجی دارد؛ اقتصاد ما دارای آرامش و ثبات است. در طول 2.5 سالی که از عمر دولت فعلی گذشته این ثبات و آرامش را می‌توان مشاهده کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما کاهش تورم مستمر را به مردم قول دادیم و همگان شاهدند که حتی در سالی که از نظر اقتصادی سال سختی برای ما بود و است این امر محقق شد.

وی افزود: ما شاهد رشد اقتصادی خواهیم بود ولو اینکه آنچه که مورد انتظار ما بوده محقق نشده، سال گذشته 3 درصد رشد اقتصادی مثبت داشتیم و امسال هم رشد اقتصادی خواهیم داشت و انشاالله در سال آینده نیز حداقل 5 درصد رشد اقتصادی را خواهیم داشت.

رئیس جمهور اظهار داشت: مسیر اقتصاد یک مسیر توأم با حرکت منظم و حساب شده با آرامش است، نیروی انسانی لایق سرمایه کافی انسانی کامل را ما در کشور داریم؛ کشور ما دارای انرژی و همچنین ثبات و امنیت است و در بسیاری از زمینه‌ها بکر و آماده سرمایه‌گذاری است.

روحانی حاطرنشان کرد: اینکه 150 شرکت خارجی در طول ماه‌های گذشته از 50 کشور به ایران سفر کرده‌اند و مذاکرات متعددی را در زمینه‌های مختلف داشتند نشان دهنده آن است که سرمایه خارجی قابل جذب است اما اینکه چه مقدار سرمایه جذب می‌کنیم می‌شود به امور مختلف بستگی دارد.

وی افزود: دولت، بخش خصوصی، بخش سیاسی و همه باید دست به دست هم دهیم تا جاذبه‌ها را برای جذب سرمایه بیشتر کنیم که به نفع جوانان و ایجاد اشتغال و رشد و توسعه کشور خواهد بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه در اجرای برجام ما احتمالاً با مشکلاتی مواجه هستیم و باید به فکر آن باشیم و باید مراقبت و رصد کنیم همه این موارد وجود دارد. تعهدی که امروز آمریکا به ما داده تعهد دولت آمریکاست، نه این دولت و آن دولت. این تعهدات استمرار پیدا می‌کند و فرقی ندارد که چه دولتی در آمریکا بر سر کار بیاید، هر دولتی که باشد به این چارچوب متعهد است.

روحانی خاطرنشان کرد: قطعنامه 2231 برای همین است که تعهدات استمرار داشته باشد و در اینجا باید این نکته را یادآور شوم که اگرچه صهیونیست‌ها، تندروهای داخل آمریکا تلاش می‌کنند تا علیه این حرکت اقداماتی را صورت دهند اما همه ما باید بدانیم که دنیا به این نتیجه رسیده که راه تحریم راه صحیحی نیست، راه باخت باخت و به ضرر همه است.

وی افزود: همه آنها فهمیده‌اند که ایران قابل اعتماد است و در این برنامه‌های اخیر (PMD) ثابت شد که ایران یک دولت اخلاقی است راست گفته و مسیر فعالیت‌های آن منحرف نشده است.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود افزود: همه جهانیان متوجه شدند که ملت ایران قابل اعتماد است و در برنامه‌های اخیر تحت عنوان PMD ثابت شد ایران یک دولت اخلاقی است. راست می‌‌گوید و مسیر فعالیت‌های هسته‌ای‌اش منحرف نشده و بنابراین اعتمادی که امروز دنیا به ما دارد به مراتب از اعتماد در سال‌های گذشته بیشتر است به دلیل اینکه چهره واقعی ملت‌ ما در این سال‌ها روز به روز برای جهانیان آشکارتر شد.

روحانی در پاسخ به این سوال خبرنگار المیادین لبنان مبنی بر اینکه شما در سخنرانی اخیرتان تاکیدی داشتید بر استفاده از شرایط نوین بعد از توافق هسته‌ای به نفع منطقه و ایران که این دیپلماسی ایران تاکیدی است برای حل مسائل در منطقه با استفاده از شرایط جدید، با توجه به اطلاع از شرایط منطقه و تنش موجود میان ایران و عربستان چگونه می‌توان با استفاده از فضای جدید برای حل بحران‌های منطقه‌ای به خصوص عربستان اقدام کرد؟ گفت: برجام می‌تواند به عنوان یک مدل برای حل و فصل مسائل منطقه‌ای هم مورد استفاده قرار بگیرد.

رئیس قوه مجریه افزود: برجام به این معناست که دو طرفی که با یکدیگر اختلاف دارند این مسائل را در قالب مذاکره حل و فصل کنند و به مرحله اعتمادسازی برسند، منطقه ما با مشکلات متعددی مواجه است. همانطور که می‌دانید متاسفانه برخی از کشورهای منطقه ما با معضل مواجهه با تروریسم هستند و اختلافات بین کشورها در منطقه ما وجود دارد که باید این اختلاف‌ها برداشته شود.

روحانی تاکید کرد: به اعتقاد ما از امروز با آغاز برجام شرایط برای روابط با کشورهای منطقه ما از جمله روابط سیاسی- اقتصادی بهتر از گذشته خواهد بود و در سایه این روابط می‌توانیم مسائلی که در منطقه داریم را حل و فصل کنیم.

روحانی گفت: البته ما با تمام کشورهای همسایه می‌خواهیم روابط صمیمانه داشته باشیم، مشکل عربستان از خود آنها نشات گرفته است، عربستان در مسئله منا رفتار و عکس‌العملش در چارچوب مسائل‌های اخلاقی و حتی عرف دیپلماسی نمی‌گنجید.

وی اضافه کرد: عربستان از ملت‌هایی که مردمانشان در حادثه منا کشته شدند عذرخواهی نکرد، عربستان با رفتاری که با مردم منطقه دارد رفتار خوبی نیست. مردم یمن را ماه‌هاست تحت بمباران شدید قرار داده است و این عمل تحت هر دیدگاهی محکوم بوده و کشتار مردم مسلمان در یک کشور همسایه و فقیر معنا و مفهومش چیست جز ویرانی و بی‌خانمانی و نابود کردن یک کشور، برای چه هدف و به چه دلیل عربستان این کار را دنبال می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر کسی در داخل عربستان بر مبنای کار خودش برای عدالت اجتماعی سخنی گفته یا نقدی کرده از دولت عربستان در برابر انتقادات هرچند یک انتقاد تند حتی بر فرض انتقاد پاسخ آن انتقام نیست، کشتن یک عالم مبلغ دینی و مورد احترام بخش قابل توجهی از جامعه عربستان چیزی نیست که قابل قبول باشد.

روحانی گفت: عربستان مسیر اشتباهی را برای خود انتخاب کرده و ما امیدواریم که این مسیر را ادامه ندهد و امیدواریم که به  مسیری برگردد که به نفع جامعه باشد، امروز که روز اجرای برجام بود شما دیدی که یکی از مقامات سعودی ابراز تاسف و ناراحتی کرد از اینکه مشکلات اقتصادی ایران حل و فصل شده در حالی که یک همسایه هیچ وقت همچینم کاری نمی‌کند. یک مسلمان هیچ وقت این کار را نمی‌کند و یک مسلمان از راحتی مسلمان دیگر ناراحت نمی‌شود. مسلمانان همه با یکرنگ و برادرند و آن هم یک کشور اسلامی که خود را حرم‌دار حریم امنت الهی می‌خواند.

رئیس‌جمهور افزود: آنچه که ما می‌خواهیم حل و فصل مسائل منطقه براساس منطق است اما در  عین حال رفتار غیردیپلماتیک و رفتار ناصحیح، مردم ما دولت ما نخواهد پذیرفت و اگر لازم باشد جواب قاطعی به برخی از برخوردها خواهد داد اما ما امیدواریم تاکنون درس لازم را حکام جدید عربستان گرفته باشند و مسیر را در راهی قرار دهند که به نفع مردم منطقه و خودشان باشد.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از تداوم گزارش‌های صد روزه به مردم پرسیده بود، گفت: من قول داده بودم پس از صد روز از کارهای صد روزه به مردم گزارش دهم و همان جا هم گفته بودم که سالانه هم گزارش خواهم داد و اصل اینکه گزارش‌ها در فواصل زمانی کوتاه‌تر به مردم ارائه شود درست بوده و به نفع مردم و دولت است.

وی خاطرنشان کرد: هم موفقیت‌ها و هم مشکلات را باید با مردم در میان گذاشت و من امیدوارم که با فواصل زمانی کوتاه‌تر هم گزارش به مردم داده و هم نشست خبری برگزار شود.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که از واکنش دولت در قبال عهدشکنی احتمالی آمریکا به ویژه وضع تحریم‌های جدید به بهانه حقوق بشر و تروریسم سوال کرد، گفت: احتمال این عهدشکنی وجود دارد و مردم ما از دولت ایالت متحده بدعهدی‌ها و ظلم‌های زیادی دیدند.

وی با تأکید بر اینکه بنا نیست به واسطه برجام به آمریکا اعتماد کنیم، تصریح کرد: در برابر هر کنشی واکنشی خواهد بودو اگر آمریکایی‌ها نقضی در زمینه برجام انجام دهند تا ساز و کار مقابله با آن در خود برجام پیش‌بینی شده که طبق آن دنبال می‌کنیم.

روحانی با اشاره به پاسخ متقابل به کارشکنی آمریکایی‌ها در حوزه‌های دیگر گفت:‌ شرایط آینده شرایطی نیست که بخواهند تحریم‌های گذشته را بازگردانند زیرا تحریم‌های نفتی و بانکی بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت بود که زمینه را برای ترک‌تازی افراطیون آمریکا فراهم کرد اما الان دیگر اینگونه نیست.

وی با یادآوری اینکه ایران روابط اقتصادی آنچنانی با آمریکا نداشت، خاطرنشان کرد: الان هم چنین روابطی نداریم، هر چند که لغو تحریم‌ها زمینه صادرات فرش و پسته ایران را به آمریکا فراهم می‌کند.

رئیس‌جمهور آمادگی ایران را برای واردات فناوری از آمریکا اعلام کرد و با اشاره به مجموعه تسهیلاتی که پسابرجام در زمینه مبادلات خارجی ایران فراهم می‌کند، گفت: ممکن است در طول این مسیر با مشکلاتی مواجه شویم که یکی از مسئولیت‌های هیأت نظارت بر اجرای برجام رصد اجراست و دولت هم مسئولیت خود را در این زمینه انجام خواهد داد.

به گزارش فارس، خبرنگار دیگری از رئیس‌جمهور درباره عملی شدن وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور تا پیش از خرداد 96 پرسید که وی در جواب عنوان کرد: یکی از وعده‌های ما تعامل سازنده با دنیا و دیگری حل و فصل مسئله هسته‌ای بود که در قالب همان جمله معروف «سانتریفیوژها بچرخد و چرخ زندگی مردم هم در حرکت باشد» بروز یافت، البته آقای صالحی در تدارک تهیه سانتریفیوژهای مدرن‌تر است.

روحانی از عملی شدن حل و فصل موضوع هسته‌ای در سایه تلاش‌های رهنمودهای مقام معظم رهبری، کمک مردم و شخص محمدجواد ظریف و تیم وزارت امور خارجه سخن گفت و افزود: تیم مذاکره‌کننده کار بزرگ و پرزحمتی بر دوش داشتند و من در فرصت‌های بعدی توضیح خواهم داد که چه مسئولیت سختی را بر عهده گرفتم.

وی در توضیح ادامه داد: توافق با دوست هم مشکل است چه برسد با توافق با یک کشور خارجی بلکه با 6 کشور که خود میان خودشان توافق نداشتند و یکی از کارهای ما در طول مذاکرات ایجاد هماهنگی میان آنها بود که تأخیر دیروز در اعلام آغاز اجرای برجام نیز معلول همین موضوع بود.

رئیس‌جمهور به نقش تیم اقتصادی دولت در رسیدن به این دستاورد هسته‌ای اشاره کرد و گفت:‌ اگر آرامش اقتصادی کشور را نگه نمی‌داشتند ما در این مسیر موفق نبودیم زیرا در حین تحریم، هم تورم را پایین آوردیم و هم رشد اقتصادی داشتیم و هم بازار آرامش داشت.

وی از نقش سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، بسیج در امن و با ثبات نگه داشتن کشور در طول این مدت سخن گفت و تصریح کرد: بدون این ثبات مگر می‌شد به توافق رسید؟

روحانی با یادآوری حمایت مراجع عظام تقلید و دانشگاهیان از مذاکرات هسته‌ای گفت: همه دست به دست هم دادند تا امروز به این نقطه برسیم.

وی به تحقق برخی وعده‌های دیگر دولت در حوزه‌های سیاسی، فناوری و فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: در برخی حوزه‌های دیگر هنوز راه‌هایی در پیش داریم که باید سرعت خود را اضافه کنیم و من امیدوارم که در مقطع پسابرجام و پساتحریم برای آنها نیز فرصت اختصاص دهیم و شما رسانه‌ها نیز باید از وعده‌های دولت و میزان تحقق آنها از ما بپرسید چرا که کار رسانه‌ها همین است.