Gerdab.IR | گرداب

نگرانی خودروسازان از هک شدن

تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۳۹۴

تعدادی از شرکت‌های خودروسازی قصد دارند با همکاری دولت آمریکا مانع از نفوذ هکرها به اتومبیل‌های هوشمند شوند.

به گزارش گرداب، تعدادی از شرکت‌های خودروسازی قصد دارند با همکاری دولت آمریکا مانع از نفوذ هکرها به اتومبیل‌های هوشمند شوند. آن‌ها نگران‌اند که این خطر بالقوه پیشرفت صنعت مذکور را کاهش دهد.

اگرچه تا به حال هیچ حمله سایبری به خودروهای هوشمند گزارش نشده، اما تعدادی از صاحب‌نظران امنیتی معتقدند بعد از همه‌گیر شدن این اتومبیل‌ها در سال‌های آینده، هکرها برای نفوذ به آن‌ها تلاش خواهند کرد.

خطرات ناشی از موفقیت حملات هکری به خودروها بسیار جدی است؛ زیرا از این حملات می‌توان برای از کار انداختن ترمز، قفل‌کردن فرمان و درها، مختل کردن سیستم تهویه مطبوع و... استفاده کرد و به‌راحتی سرنشینان اتومبیل هک شده را به قتل رساند.

وزارت حمل‌ونقل آمریکا امیدوار است که با همکاری صنایع خودروسازی، امنیت اتومبیل‌های هوشمند را به حداکثر برساند و بر همین اساس توافقنامه‌ای با تمامی شرکت‌های مهم خودروساز در ایالات‌متحده منعقد شده است.

بر اساس توافق مذکور خودروسازان و دولت با محققان امنیت سایبری همکاری خواهند کرد تا آسیب‌پذیری‌های تولیدات خود در حوزه فناوری اطلاعات را برطرف کنند. از سوی دیگر برای ارتقای امنیت روش‌های به اشتراک‌گذاری اطلاعات میان خودروها و ... نیز تلاش خواهد شد.

به اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوط به تهدیدات و آسیب‌پذیری‌های امنیتی نیز بخش دیگری از این توافقنامه همکاری محسوب می‌شود. درنهایت طرفین بر راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی با همین موضوع به تفاهم رسیده‌اند.