Gerdab.IR | گرداب

اتهام سایبری رابرت‌گیتس به ایران

تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۴

رابرت گیتس، وزیر پیشین دفاع آمریکا در ادعاهایی بدون دلیل، ایران، چین و روسیه را به هک ایمیل‌های هیلاری کلینتون متهم کرد.

به گزارش گرداب، به‌تازگی رابرت گیتس (Robert Gates)، وزیر پیشین دفاع آمریکا، مدعی شد ایران، روسیه و چین، ممکن است سرور ایمیل‌های خصوصی هیلاری کلینتون را هک کرده باشند. این ایمیل‌ها مربوط به زمانی است که کلینتون، وزیر خارجه‌ی آمریکا بود.

گیتس گفت: «پنتاگون تأکید کرده است روزانه با 100 هزار حمله‌ی سایبری مواجه می‌شود و من فکر می‌کنم احتمال انجام این حملات از سوی کشورهای ذکرشده، بالا باشد.»

وی با ادعای مایک مورل (Mike Morell)، معاون مدیر سازمان سی.آی.ای، درباره‌ی اینکه احتمالاً حمله به سرورهای کلینتون از جانب سه کشور یادشده، پشتیبانی شده است، موافقت کرد.

همچنین گیتس درباره‌ی اینکه آیا حمله به سرور کلینتون، امنیت ملی را به خطر انداخته است یا خیر، کمی موضع خود را درباره‌ی کلینتون متعادل‌تر کرد و چنین گفت: «بستگی به این دارد که وی چه محتوایی در سرور خود گنجانده بود. من این ایمیل‌ها را نخوانده‌ام و نمی‌دانم که چه چیزی در آن موجود بود.»

شایان‌ذکر است چندی پیش مایکل میکوکاسی (Michael Mukasey)، دادستان پیشین کل آمریکا، اعلام کرد: ایمیل‌های کلینتون حاوی اطلاعات طبقه‌بندی‌شده بوده و او به دلیل سهل‌انگاری در حفظ آن‌ها، باید به مجازات محکوم شود.

البته مقامات آمریکایی از جمله رابرت گیتس، دلیلی برای اثبات ادعای خود ارائه نداده‌اند. آن‌ها طبق رسم همیشگی خود کشورهای چین، روسیه و ایران را محکوم می‌کنند. البته در ادعای گیتس نام کره‌ی شمالی ذکر نشده است؛ شاید بعد از آزمایش بمب هیدروژنی توسط این کشور، آمریکا دیدگاه خود را درباره‌ی اتهام سایبری به کره‌ی شمالی تغییر داده باشد.