Gerdab.IR | گرداب

راه‌اندازی ۳ پارک علم وفناوری تخصصی

تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۴

معاون پژوهشی وزیرعلوم از راه اندازی پارک های علم و فناوری تخصصی در حوزه انرژی، نفت و فناوری اطلاعات در کشور خبرداد.

به گزارش گرداب، وحید احمدی در نشست مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد فناوری در پارک زیست فناوری خلیج فارس گفت: ایجاد پارک های علم و فناوری تخصصی با همکاری دستگاه های اجرایی از جمله برنامه های توسعه فناوری در وزارت علوم است که در همین راستا، پارک علم و فناوری انرژی با همکاری وزارت نیرو، پارک علم و فناوری نفت با همکاری وزارت نفت و پارک علم و فناوری فناوری اطلاعات با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد می شود.

وی با تاکید بر تدوین نقشه فناوری کشور افزود: مناطق ویژه علم و فناوری در استان هایی که شرایط ویژه ای را داشته باشند ایجاد می شود که در این راستا ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری در استان های آذربایجان شرقی، تهران، اصفهان، یزد و خراسان رضوی در دستور کار است.

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به شرایط دوران پس از برجام و تسهیل ارتباط با کشورهای خارجی عنوان کرد: باید شرایطی فراهم شود تا بخش های تحقیق و توسعه شرکت های بزرگ خارجی در پارک های علم و فناوری مستقر شوند تا در انتقال فناوری بالا به کشور به کار گرفته شوند.

احمدی با بیان اینکه حمایت از صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان اهمیت ویژه ای دارد بر ضرورت تشکیل کنسرسیومی از شرکت های دانش بنیان برای افزایش توان رقابتی آنها تاکید کرد.

وی اظهار داشت: در کنار افزایش بودجه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، آنچه که اهمیت دارد این است که این حمایت ها مستمر باشد چراکه با قطع حمایت ها و در آستانه بهره برداری، نتیجه لازم را نخواهیم گرفت.

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: پارک های علم و فناوری در مسیر توسعه خود با برخی چالش ها مواجه هستند که حضور کمرنگ بخش خصوصی، عدم نگاه سیستمی در سیاستگذاری، ضعف و تناقض در برخی سیاست گذاری ها، فقدان فضای رقابتی و ناهماهنگی و موازی کاری برخی نهادهای دولتی و کمبود نیروی متخص انسانی از جمله این مشکلات است که با برنامه ریزی در حال رفع آنها هستیم.

احمدی اظهار داشت: حمایت از کار آفرینی های فناورانه و توسعه شرکت ها، تشویق صنایع و دستگاهای اجرایی به بهره مندی از محصولات و دستاوردهای شرکت های دانش بنیان داخل و توسعه صندوق های حمایتی از این پارک ها، از راهبردهای وزارت علوم برای توسعه پارک های علم و فناوری است.

وی عنوان کرد: ساماندهی پارک های علم و فناوری بر اساس ماموریت های تخصصی و آمایش فناوری استانها، از برنامه های توسعه فناوری در وزارت علوم است.