Gerdab.IR | گرداب

ساخت ابررایانه بیولوژیک کم مصرف

تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

محققان با استفاده از توانمندی‌های دنیای نانو و استفاده از برخی پروتئین‌ها و مواد شیمیایی موفق به ساخت ابررایانه‌ای بیولوژیک شده‌اند که کارآیی بیشتر و مصرف برق کمتری دارد و گرمای کمی در حین کار تولید می‌کند.

به گزارش گرداب به نقل از کامپیوترورلد، در این ابررایانه از موادی استفاده شده که در سلول‌های بسیاری از موجودات طبیعی اعم از انسان ها، درخت ها و ... هم موجود است. به همین علت ابررایانه مذکور یک ابررایانه بیولوژیک نام گرفته است.

ابررایانه مذکور ابعادی به اندازه یک کتاب دارد و محققان دانشگاه مک گیل کانادا که آن را طراحی کرده اند می گویند این محصول مجهز به یک شبکه بسیار پیچیده است که در محیطی بسیار کوچک اجرا شده است.

قرار است تلاش برای ارتقای امکانات این ابررایانه در 10سال آینده با مشارکت محققان و پژوهشگرانی از کشورهای آلمان، سوئد، هلند و ... ادامه یابد. در ماه می گذشته هم محققان دانشگاه سانتاباربارا در آمریکا از تلاش برای تقلید فعالیت های مغز انسان با استفاده از 100 سیناپس(محل تماس دو عصب در مغز) مصنوعی خبر دادند.

حدود یک دهه قبل محققان پیش بینی کردند که ظرف 15 سال آینده رایانه های هیبریدی که ترکیبی از فناوری و اجزای ارگانیک زنده هستند در دنیا مورد استفاده قرار خواهند گرفت و به نظر می رسد این پیش بینی در حال محقق شدن است.

محققان ماه قبل هم با موفقیت  از فعالیت های مغز یک حشره بید و یک میمون برای کنترل ربات ها استفاده کردند. ساخت رایانه های بیولوژیک منجر به توسعه فعالیت هایی از این دست خواهد شد. زیرا با استفاده از این رایانه ها پردازش داده ها در شبکه های موازی با سرعت و دقت بیشتری صورت می گیرد.