Gerdab.IR | گرداب

ورود فیس بوک به جنجال انتخاباتی آمریکا

تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۳۹۵

دونالد ترامپ نامزد جنجالی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا می گوید از بابت مخالفت فیس‌بوک با خودش نگرانی ندارد، زیرا اینترنت عاشق دونالد ترامپ است.

به گزارش گرداب به نقل از هافینگتون پست، روز گذشته برخی منابع از طرح سوالی از سوی برخی کارکنان فیس بوک در یک جلسه هفتگی پرسش و پاسخ در مورد ضرورت یا عدم ضرورت مقابله با ترامپ خبر داده بودند. البته مشخص نیست زاکربرگ مدیر عامل فیس بوک چه پاسخی به این سوال داده است.

ترامپ در واکنش به اقدام احتمالی فیس بوک علیه خود گفته است: من فکر می کنم فیس بوک خوب است و نمی توانم تصور کنم که آنها کاری بر ضد من انجام دهد. وی که در یک مصاحبه تلفنی در برنامه فاکس و دوستان شرکت کرده بود افزود: من یکی از ستارگان بزرگ آنها هستم.

موضع افراطی ترامپ در مورد دیوار کشیدن در مرز مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران از این کشور به آمریکا و همین طور نظر وی در مورد ممنوع کردن ورود مسلمانان به ایالات متحده با واکنش های تندی مواجه شده و به نظر می رسد بسیاری از مدیران شرکت های فناوری در آمریکا هم از تصور ریاست جمهوری چنین فردی به شدت بیمناک هستند.

فیس بوک با 1.04 میلیارد کاربر می تواند نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایفا کند، به خصوص که یافته های مرکز تحقیقاتی Pew  در سال 2015 نشان می دهد 63 درصد از کاربران فعال این شبکه اجتماعی گفته اند از آن به عنوان منبعی برای دریافت اخبار استفاده می کنند. این رقم نسبت به رقم 47 درصدی در سال 2013 رشد قابل توجهی نشان می دهد.

فیس بوک می تواند با دستکاری الگوریتم های فیدخبری کاربران کاری کند تا آنها اخبار و اطلاعات را با جهت گیریهای خاصی دریافت کنند و نسبت به افراد مختلف مواضع مثبت یا منفی پیدا کنند. البته این شرکت قبلا اعلام کرده بود هرگز برای تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا تلاش نخواهد کرد.