Gerdab.IR | گرداب

در فضای مجازی؛

انتقاد کارشناس BBC فارسی از BBC فارسی

تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۵

کارشناس بی بی سی فارسی و صدای آمریکا نوشت: دل سوزی بی بی سی و بریتانیا برای این دسته از افغانستانی ها در خوشبینانه ترین حالت "ریاکاری" است!

به گزارش گرداب، فرهمند علیپور روزنامه نگار اپوزسیون که بعنوان کارشناس مسائل سیاسی و خاورمیانه از وی در برنامه های بی بی سی فارسی و صدای آمریکا استفاده می شود در صفحه فیس بوک خود نوشت:

افغانستانی مظلوم و قربانی جنگ سوریه هم آن دسته از افغانستانی هایی هستند که در کنار حکومت ایران ایستاده اند، و گرنه هزاران افغانستانی که از خاک افغانستان و پاکستان به سوریه اعزام شده اند تا شریعت خدا بر پا کنند، به حکومت کفار پایان دهند و از غربی ها لقب "میانه رو" و سلاح های خوب بگیرند، که مظلوم نیستند، آنها که قربانی جنگ سوریه و جنگ جهانی درون خاک سوریه نیستند!

دل سوزی بی بی سی و بریتانیا برای این دسته از افغانستانی ها در خوشبینانه ترین حالت "ریاکاری" است!

اگر بی بی سی می خواست دلسوز پناهجویان و افغانستانی هایی باشد که قربانی جنگ سوریه هستند، چرا جنگ سوریه فقط در طرف دولت سوریه و ایران قربانی می گیرد و نیاز به واکاوی و تحقیقات دلسوزانه بی بی سی دارد؟ پس آن افغانهایی که در طرف مقابل حکومت سوریه ایستاده اند چه؟ چرا هر دو طرف را به تصویر نکشید؟

بریتانیا، همان کشوری است که ایران را دو تکه که نه، چند تکه کرد! بریتانیا همان کشوری است که والی هرات را علیه حکومت مرکزی تهران شوراند و تا شاه ایران خواست برای سرکوب والی هرات قدم از قدم بردارد تهدید کرد که اگر ارتش ایران به سمت هرات برود، بوشهر را تسخیر می کند! وقتی حکومت تهران، هرات را دوباره آزاد کرد، انگلیسی ها هم در عوض بوشهر و بخش هایی از جنوب ایران را اشغال کردند و امضای قرارداد جدایی تحمیلی بخش بزرگی از خاک میهن ما را در پاریس! و به زور گرفتند، آنهم قراردادی که نه میان کابل و تهران که میان تهران و لندن بسته شد !

بی بی سی فارسی دلنگران وضعیت "چند میلیون" پناهجوی افغانستانی است که به ایران سرازیر شده اند و وضعیت خوبی در ایران ندارند. در حالی که دولت بریتانیا حاضر نیست "چند هزار " افغانستانی و.. . را که سالهاست در وضعیت غیر انسانی در مرز کاله و در جنگل زندگی می کنند را اساسا به خاک کشورش راه بدهد!

جالب اینکه انگلیس و آمریکا و... به افغانستان حمله کردند، قبلش جنگ علیه شوروی را بر پا کردند، ایران باید پذیرای آوارگان باشد و در میزبانی سر بلند باشد و باید سعی کند رفتار خوب و محترمانه ای داشته باشد! ما می جنگیم، کشورها و مرزهای تازه تولید می کنیم، "هرج و مرج های سازنده"! طراحی می کنیم، جهاد راه می اندازیم! هزینه اش را هم اجبارا همسایه ها یاری کنند! خوش به حال دولت فخیمه بریتانیا که خبرنگاران خوب و حرفه ای ایرانی دارد برای تفهمیم این چیزهای خوب و انسانی به ما!

چند میلیارد دلار خرج جنگ می کنند، چند ده برابر سود می کنند و فقط با چند میلیون دلار ناقابل، چهره دلسوز آوارگان و خیرخواهان جهانی را می گیرند! اینگونه یک شبه از بدهکارترین ها به طلبکارترین ها تبدیل می شوند! محتسبانی با کارنامه آنچنانی که فی الفور شیخ می شوند! مثلا میلیونها فلسطینی که دهه هاست نسل در نسل آواره به دنیا می آیند و آواره و بی سرزمین می میرند، ربطی به بریتانیا ندارد. یا یک سوم جمعیت یک کشور!! یک سوم جمعیت لیبی در همین چند ساله آواره شدند ربطی به دولت بریتانیا ندارد!

بی بی سی که اینقدر نگران جنگ سوریه است و بی ارتباطی اش به افغانستان، لطفا توضیح بدهد که جنگ انگلیس و ترکیه چه ربطی به هندی ها و استرالیایی ها و کانادایی ها و نیوزیلندی ها و.. داشت، که انگلیس از شرق و غرب عالم قشون کشید؟ یا در همین ایران که هزاران هزار سربازی هندی را آورد تا ایران بی طرف در جنگ را اشغال کند!

راستی همین چند وقت پیش گروههای شورشی سوری که از طرف سی آی ای مسلح می شوند علیه آنهایی که توسط پنتاگون مسلح می شوند وارد جنگ شدند. "بی بی سی شواهدی از مداخله و جنگ نیابتی آمریکایی ها در سوریه به دست نیاورد؟" آها البته خوب اونها "میانه رو" هستند و در حال آوردن ثبات و دمکراسی! اون طرف وضعیت خوبه! توی تیم خود ما هستند!

مستند بی بی سی فارسی "سوء استفاده سیاسی" از بحران و جنگ داخلی سوریه و وضعیت پناهجویان افغانستانی به سود سیاست های کلی منطقه ای بریتانیاست.
خلاصهِ مشکل بی بی سی فارسی هم بی هیچ گونه شک و تردید، ابهام و اغراقی، مشکل دولت انگلیس با ایران است، یعنی نفوذ ایران در منطقه. این آه و ناله و اشک های تمساح برای وضعیت پناهجوها و...هم سخت ریاکارانه و سخت مضحک است! ترکیه، اسرائیل و عربستان ده ها برابر این فجایع را انجام بدهند - که می دهند! - به ... بی بی سی هم نیست! آشکارا سعی هم می کنند یک جوری قضیه را جمع و جور کنند. تند تند هم بیانیه می دهند که عربستان در برابر حوثی ها حق دفاع از خود دارد! و لابد حق استفاده از القاعده و داعش برای رویارویی با حوثی ها. بریتانیا، کشوری که در مرگ شاه عربستان پرچم های خود را نیمه بر افراشته و عزاداری می کند! اسرائیل هم که عزیز دردانه و نور چشم است!

باز بی بی سی فارسی اگر متعلق به دولتی مثل سوئیس بود، یک چیزی! می شد این گزارش ها رو قبول کرد. اما تو رو خدا شما دیگه چرا با این حالتون؟ سایکس - پیکو که قراردادش از عوامل اصلی بحران های امروزی خاورمیانه است، ایجاد اسرائیل در منطقه که بعد از 70 سال هنوز سایه شوم ناامنی و جنگ و خصومت رو بر منطقه گسترده، کار ایران بود؟ کودتا علیه دولت دمکراتیک ایران کار کی بود؟ شماها که نبودید نه؟

یک نگاهی به خودتون بندازید! قبل از اینکه دلسوزی کنید برای این پناهجویان، از خودتون بپرسید چی شده که اینها آواره شده اند؟ مگه شما 14 سال نیست که در افغانستان هستید؟ مگر کابل هنوز برق 24 ساعته داره؟ مگه طالبان هنوز 40 درصد خاک افغانستان رو در دست ندارند ؟ خیلی حضور موفقی داشتید؟ راستی از خودتون بپرسید چی شد که یکی شناسنامه اش شد افغانستانی یکی شد ایرانی؟ کار کی بود؟ شماها که نبودید؟
شما ولله شاهکارید و قلب شما مملو از درد برای انسانیت است خصوصا در خاورمیانه!