Gerdab.IR | گرداب

دور زدن شاه‌دزدان رایانه‌ای

تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۵

با تعیین یک سری قوانین و ضوابط خاص و برخورد قاطع می‌توان از دستیابی مجرمان رایانه‌ای به اطلاعات خصوصی پیشگیری کرد.

به گزارش گرداب، در سال‌هایی نه‌چندان دور هر فردی برای کسب اطلاعات موردنیاز خودسری به کتابخانه‌های مرکزی شهر خود می‌زد تا با دستیابی به منابعی مناسب در خصوص موضوع تحقیقش مطالب خود را کامل کند، شاید ساعت‌ها طول  می‌کشید تا به کتابخانه مرکزی برسد؛ ولی با ورود وسایل ارتباطی و فناوری اطلاعات مانند اینترنت با یک جستجوی ساده و عرض چند دقیقه می‌توان به‌راحتی به منابع موردنیاز و مطالب دلخواه خود دست‌یافت؛ اما در کنار این راحتی  و آسایش ناهنجاری‌ها و معضلاتی نیز وجود دارد؛ دردسرهایی که با حضور هکرها و دلالان اینترنتی به اوج خود می‌رسند.

کلاه‌برداری از جنس رایانه‌ای

با ظهور وسایل ارتباطی و فناوری اطلاعات پای موجوداتی شگفت‌انگیز و اعجوبه‌ای به نام هکرها و دلالان اینترنتی نیز به میان آمد به‌طوری‌که اگر پای این موجودات نامرئی در اینترنت درمیان نباشد جای سؤال است و نبود آن‌ها ساعت‌ها ذهن هر مخاطب را به خود جلب می‌کنند.

این در حالی است که حتی برخی مواقع به‌جای اینکه اطلاعاتی به دست آوریم به هکرها اطلاعاتی را تزریق می‌کنیم بدون آنکه متوجه انتقال داده‌های خود باشیم.

کلاه‌برداری کلاسیک

سالیان سال است که جاعلان با ترفندهای خاص خود اقدام به جعل و کلاه‌برداری می‌کنند و با ورود وسایل ارتباطی و فناوری اطلاعات دامنه کلاه‌برداری‌های آن‌ها نیز گسترش‌یافته است؛ به‌طوری‌که این روزها با استفاده از اینترنت اقدام به جعل رایانه‌ای و کلاه‌برداری‌های رایانه‌ای و یا جاسوسی رایانه‌ای می‌کنند تا آنجایی که با توجه به نیاز خود از ابزارهای خاص رایانه‌ای استفاده می‌کنند.

این در حالی است که ماهیت جاعلان رایانه‌ای یا هکرها کمتر مشخص می‌شود و به‌صورت نامرئی و بدون آنکه مخاطب متوجه شود به‌راحتی اقدام به جعل و کلاه‌برداری رایانه‌ای می‌کنند.

هرزه‌نگاری

هرزه‌نگاری روشی از کلاه‌برداری رایانه‌ای است که هکرها اقدام به اختلال در داده‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای می‌کنند و در حقیقت جزء جرائم جدید محسوب می‌شود. در این بخش از کلاه‌برداری رایانه‌ای هدف اصلی هکرها و کلاه‌برداران رایانه‌ای دستیابی به اموال، امنیت، آسایش عمومی، اخلاق عمومی و حیثیت افراد است.

به‌طورکلی در حوزه فناوری اطلاعات این جرائم هک محسوب می‌شوند و اولین گام برای شروع یک جرم رایانه‌ای دسترسی غیرمجازی به داده‌ها است که از نمونه‌های این جرائم می‌توان به اختلال و خرابکاری، جاسوسی، ورود، تحصیل، حذف، درستکاری و... اشاره کرد.

لزوم تعیین قوانین ضربتی در جرائم رایانه‌ای

تنها راه مقابله با جرائم رایانه‌ای اعمال و تعیین قوانین ضربتی و برخورد قاطع است؛ به‌طوری‌که با ورود هر وسیله پیشرفته باید قوانین خاص و مرتبط با آن تعیین شود و برخورد قاطع تنها راه مقابله با جرائم رایانه‌ای است زیرا تنها با تعیین یک سری قوانین و ضوابط خاص می‌توان به‌طوری جدی از گسترش جرائم رایانه‌ای پیشگیری کرد؛ مانند تعیین آیین‌نامه رانندگی که با اعمال قانون تا حد زیادی از جرائم رانندگی پیشگیری شده است.

جرائم رایانه‌ای را بیشتر بشناسید

سو استفاده از رایانه یا هر نوع رفتار غیرقانونی و غیراخلاقی و غیرمجاز مربوط به ‍پردازش خودکار و انتقال داده‌ها جرم رایانه‌ای محسوب می‌شود و شامل کلاه‌برداری اینترنتی و رایانه‌ای، جعل رایانه‌ای، ایجاد خسارت یا تغییر داده‌ها، دست‌یابی غیرمجاز به سیستم‌ها و خدمات رایانه‌ای و تکثیر غیرمجاز برنامه‌های رایانه‌ای است.
مهم‌ترین و عمده‌ترین تفاوت جرائم رایانه‌ای یا جرائم سنتی استفاده از وسایل پیشرفته رایانه‌ای و انجام جرم از راه ورود به‌صورت نامحسوس و انجام آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

در حقیقت با پیشرفت تکنولوژی یک سری دغدغه‌ها و مشکلات خاص دارد زندگی ما می‌شود و برای مقابله با آن باید راهکارهای اساسی را به کار ببریم تا زندگی راحت و بدون دردسر داشته باشیم.