Gerdab.IR | گرداب

ایجاد شبکه پایش‌امواج‌وصوت درکشور

تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایجاد شبکه پایش امواج و صوت در حال انجام است که امیدواریم تا پایان سال راه ‌اندازی شود.

به گزارش گرداب به نقل از سازمان محیط زیست، سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست روز یکشنبه در اولین کنفرانس بین المللی نمونه‌برداری و پایش آلاینده‌های محیط زیست گفت: پایش‌های زیست محیطی یکی از مولفه‌های اصلی در حفظ سلامت جامعه است چرا که در غیر این‌صورت نمی‌توان متوجه پیشرفت کار در زمینه اندازه‌گیری آلاینده‌های آب، خاک و هوا شد.

وی ادامه داد: گاهی دستگاه‌های گران قیمتی برای اندازه‌گیری و پایش پارامترهای زیست محیطی خریداری می‌شود اما نیروی کار متخصص برای استفاده از آنها وجود ندارد که هدف اصلی برگزاری این همایش آموزش افراد در راستای بالا بردن عملکرد پایش است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: یکی از اهداف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص پایش، انتقال آن به بخش‌های خصوصی و گسترش آن میان استان‌های کشور است که در این راستا در دو سال گذشته تجهیزاتی اعم از پیشرفته و ساده برای آزمایشگاه‌های معتمد سازمان خریداری شده است.

به گفته وی امروزه سازمان در سراسر کشور آزمایشگاه‌های مجهزی دارد که در حال خدمات رسانی هستند و آموزش افراد نیز بر عهده خودشان است.

متصدی گفت: در دو سال گذشته 29 ایستگاه پایش آنلاین رودخانه‌ای در کشور نصب و فعال شد و اکنون 35 ایستگاه آنلاین رودخانه در کشور فعال است که با توجه به اهمیت سلامت آب، شرایط را پایش و اطلاعات را به صورت آنلاین به سیستم مرکزی ارسال می کند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در دو سال گذشته 28 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در کشور نصب و راه‌اندازی شد و اکنون تعداد این ایستگاه‌ها در کشور به 188 رسیده است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت مقابله با گرد و غبار، شبکه پایش گرد و غبار در کشور تکمیل شد و 50 دستگاه آنالایزر اندازه‌گیری ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در کشور نصب شده است.

متصدی اظهار داشت: 300 آزمایشگاه معتمد در کشور فعال است که تمام آنها ساماندهی شده‌اند و شیوه نامه جدیدی برای آنها تهیه شده است تا نتایج با دقت بیشتری به دست آید که بر اساس این شیوه نامه آزمایشگاه‌ها موظف به رعایت اصول طبق استاندارد هستند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت نتایج به دست آمده در آزمایشگاه‌ها، زمانی به آنها داده شده تا استاندارد 17025 مرتبط با پایش را اخذ کنند.

متصدی گفت: با توجه به اهمیت پایش آنلاین صنایع در هنگام کار کردن، اکنون 200 واحد صنعتی به صورت آنلاین پایش و اطلاعات آنها به مرکز ارسال می‌شود.