Gerdab.IR | گرداب

ساخت پردازنده برای تقویت هوش مصنوعی

تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۳۹۵

شرکت گوگل از مدت‌ها قبل، برای توسعه‌ی سریع‌تر و قدرتمندتر کردن هوش مصنوعی خود نسل جدیدی از تراشه‌ها، سازگار با یادگیری ماشینی را تولید کرده بود.

به گزارش گرداب، شرکت گوگل در زمان برگزاری اجلاس «گوگل آی/ او 2016» (Google I/O 2016) اعلام شد آینده در اختیار هوش مصنوعی است؛ بنابراین آن‌ها تراشه‌ی مخصوص خود را برای آموزش سریع‌تر الگوریتم‌ها ایجاد کرده‌اند. ساندار پیچای (Sundar Pichai)، مدیرعامل گوگل در مورد این تراشه توضیح داد دیگر می‌توانید پردازنده مرکزی (CPU)، پردازنده گرافیکی (GPU) و تراشه‌های قابل برنامه‌ریزی (FPGA) را فراموش کنید؛ زیرا تراشه‌ی واحد پردازش تنسور (Tensor Processing Unit یا TPU) از همه‌ی آن‌ها قوی‌تر است.

پیچای ادعا می‌کند تراشه‌ای که در رایانه‌ی آلفاگو به کار رفته بود و باعث شد هوش مصنوعی گوگل در بازی گو پیروز شود، واحد پردازش تنسور بود. همچنین بیان شد این تراشه‌ها از چندین سال قبل ایجاد و در مراکز داده‌ی گوگل برای آموزش الگوریتم‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌شود. قدرت آن‌ها، معادل قدرت 7 ساله آینده‌ی دیگر تراشه‌ها بر اساس قانون مور  است. این تراشه با هدف به کارگیری در یادگیری ماشینی توسعه داده شد و می‌تواند فشار محاسباتی بیشتری را تحمل کند؛ به همین علت تعداد ترانزیستورها کاهش پیدا کرده و سرعت و قدرت پردازش اطلاعات با افزایش چشمگیری مواجه می‌شود. از آنجایی که یادگیری ماشینی به‌دقت محاسباتی بلایی نیاز ندارد. گوگل به‌جای استفاده از پردازنده‌های 32 یا 64 بیتی از نسخه 8 بیتی در تراشه‌ی خود استفاده کرده است.

در حال حاضر از تراشه‌ی مذکور در مراکز داده‌ی خدمات استریت ویو (Street view) و رنک‌برین‌  (RankBrain) استفاده می‌شود.

گوگل اعلام نکرد که آیا قصد دارد تراشه‌ی واحد پردازش تنسور را به بازار عرضه کند یا خیر و تنها به معرفی آن بعد از چند سال اکتفا کرد.