ویژگی های شبکه های مخابراتی نسل پنجم اعلام شد

ویژگی های شبکه های مخابراتی نسل پنجم اعلام شد
تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۵

ر حالی که شرکت های مخابراتی در تلاش برای ارتقای سرعت شبکه های نسل چهارم خود هستند، اتحادیه بین المللی مخابرات ویژگی های یک شبکه استاندارد نسل پنجم مخابراتی را اعلام کرد.

به گزارش گرداب، بر اساس پیش نویس تهیه شده توسط این اتحادیه وابسته به سازمان ملل متحد، سرعت بارگذاری اطلاعات با استفاده از این شبکه ها از طریق هر دکل مخابراتی باید حداقل ۲۰۰ گیگابیت در ثانیه و سرعت آپلود یا ارسال داده ها با استفاده از آنها باید حداقل ۱۰ گیگابیت در ثانیه باشد.

بدیهی است که این سرعت بین کاربران هر یک از دکل های یاد شده تقسیم می شود.

همچنین سرعت بارگذاری اطلاعات برای استفاده هر یک از مشترکان خدمات نسل پنجم تلفن همراه باید حداقل ۱۰۰ مگابیت در ثانیه باشد. این رقم در مورد سرعت آپلود باید حداقل ۵۰ مگابیت در ثانیه باشد.

در مقام مقایسه باید گفت سرعت استاندارد تعریف شده برای دسترسی به خدمات اینترنت پرسرعت زمینی توسط کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا بسیار کمتر از این رقم است. سرعت بارگذاری اطلاعات از طریق این سرویس ها باید ۲۵ مگابیت در ثانیه وسرعت اپلود آنها باید ۳ مگابیت در ثانیه باشد.

سرعت بارگذاری اطلاعات از شبکه های نسل چهارم فعلی بین ۵ تا ۱۲ مگابیت در ثانیه و سرعت اپلود اطلاعات توسط آنها از ۲ تا ۵ مگابیت در ثانیه در نوسان است. تعدادی از کشورهای اروپایی، آمریکایی و شرق آسیا در تلاش برای راه اندازی شبکه های نسل پنجم تلفن همراه هستند و این خدمات در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ در دسترس خواهد بود.