وقتی گوگل برای کاربران اخبار جعلی می‌خواند

وقتی گوگل برای کاربران اخبار جعلی می‌خواند
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۵

گوگل بعد از آنکه ابزار هوشمند Google Home در پاسخ به برخی سؤالات خاص اخباری جعلی برای کاربران قرائت کرد، مجبور به صدور اعلامیه عذرخواهی شد.

به گزارش گرداب، گوگل می‌گوید برای حل این مشکل در حال تلاش است ولی این مساله عمومیت نداشته و تنها در برخی موارد خاص رخ داده است.

در یک هفته اخیر برخی کاربران بلندگوی هوشمند Google Home اعلام کرده بودند که زمانی که آنها از این ابزار می پرسیدند آیا باراک اوباما در حال برنامه ریزی یک کودتاست جوابی را دریافت می کردند که انتظارش را نداشتند.

جواب Google Home به سوال یاد شده این بود: بر اساس برخی جزییات منتشر شده در ویدئوی اختصاصی مرکز روزنامه نگاری غرب وی نه تنها با چینی های کمونیست همکاری دارد ، بلکه وی به آنها برای انجام یک کودتا کمک مالی می کند.

این پاسخ مضحک Google Home باعث حیرت بسیاری از کاربران این وسیله شده و به نظر می رسد استفاده غلط از یک الگوریتم برنامه ریزی شده برای پاسخ به سوالات و استفاده از برخی نتایج جستجوی اینترنتی غلط عامل این مساله بوده است.

گوگل ضمن عذرخواهی از کاربران اعلام کرده در حال بررسی علل وقوع این حادثه است تا از تکرار آن جلوگیری شود. البته به نظر می رسد انتشار گسترده اخبار جعلی در اینترنت هم در فریب خوردن Google Home و ارائه چنین جوابی بی تاثیر نبوده باشد.

Google Home به همین علت چندی قبل در پاسخ به سوالات کاربران خود ادعا می کرد چهار تن از روسای جمهور قبلی آمریکا عضو گروه نژادپرست Ku Klux Klan بوده اند.