Gerdab.IR | گرداب

نسل ۵ موبایل کی به ایران می‌آید؟

تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلام با بیان اینکه آثار رسیده به نهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال بیش از ۲۲۰ درصد رشد داشته است، گفت: قرار است جشنواره سال آینده به صورت بین‌المللی برگزار شود.

به گزارش گرداب، سیدمرتضی موسویان رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآیین اختتامیه نهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال گفت: ویژگی اصلی جشنواره امسال افزایش 220 درصدی آثار رسیده به این جشنواره است.

وی افزود: بی‌تردید با توجه به روند رو به رشد سال جاری، سال 96 را باید سال خروج از رکود بنامیم. در حالی که در سال 93 و 94 شاهد رکود اقدامات فعالان عرصه رسانه‌های دیجیتال بودیم.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: قطعاً سال 96 سال بسیار بهتری نسبت به سال‌های 94 و 95 خواهد بود.

وی گفت: در هزاره سوم تحولات اساسی روبه‌با آن بسیار متفاوت از گذشته‌های دور است.

موسویان گفت: ماهاتیر محمد در زمان ریاست جمهوری خود در مالزی به صراحت اعلام کرد که کشورهای در حال توسعه انقلاب صنعتی را از دست داده‌اند و اگر انقلاب اطلاعاتی را هم از دست بدهند برای همیشه برده خواهند ماند.

وی افزود: مقام معظم رهبری در بند 3 حکم صادره برای اعضای شورای عالی فضای مجازی از اعضای آن خواسته‌اند که بایستی این شورا در نظامات رسانه‌های فضای مجازی مداخله کرده و اخلاق‌محور و عدالت‌محور رفتار کنیم.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌در سال 1394 بیش از 27 میلیون ایرانی از اینترنت استفاده کرده‌اند در حالی که در سال 95 این میزان به 37 میلیون نفر رسیده این ارقام نشان‌دهنده رشد 55 درصدی است.

موسویان تصریح کرد: بیشترین استفاده ایرانیان از موبایل مربوط به نسل سوم این تلفن است در حالی که تعداد کاربران بهره‌مند از نسل چهارم موبایل کم و استفاده‌کنندگان از نسل چهار و نیم تلفن همراه هم محدود است. در حالی که کشورهای دیگر مانند کره جنوبی هم‌اکنون در حال آزمایش نسل پنج هستند و ما انتظار داریم که نسل پنج موبایل در سه سال آینده در کشورمان استفاده و رایج شود.

وی افزود: حداکثر تا 3 سال آینده استفاده از کامپیوترهای کوانتومی که کار آن دیگر براساس صفر و یک نیست در ایران رایج خواهد شد. در حالی که استفاده از آن در سال 2013 در دنیا آغاز شده و این یعنی عبور از مرز کوانتوم.

موسویان گفت:‌ وظیفه مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی در سال 1394 آن است که محیطی امن، مفید و سالم در این عرصه ایجاد کند و به همین جهت ما ظرف 1.5 سال گذشته تعریفی درباره زیست بوم فضای مجازی انجام داده‌ایم در حالی که این امر در کشورهای دیگر مانند ترکیه 10 سال پیش صورت گرفته و آنها توانسته‌اند اینترنت کودک و نوجوان را از اینترنت عام جدا کنند. همچنین در حالی که 24 کتاب در اتحادیه اروپا در این خصوص نوشته شده و همچنین سیم‌کارت‌های کودکان و نوجوانان در آمریکا هم از سیم‌کارت‌های بزرگسالان متفاوت است.

وی ادامه داد: پس از بررسی‌های فراوان اعضای عالی فضای مجازی در طول چند سال اخیر جلساتی را ترتیب داده‌اند که در بسیاری از آنها بنده هم حضور داشتم که در نهایت مشخص شد که ما قادر به ایجاد محدودیت در فضای مجازی نیستیم. 

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: هم‌اکنون 43 هزار سایت داخلی نشانه‌دار شده و به عبارتی لوگوی شامد نقره‌ای را دریافت کرده‌اند و بعد از آن به دنبال قانونمند شدن همه کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی بالاتر از 5 هزار دنبال کننده هستیم.

موسویان در توضیح بیشتر این موضوع گفت: هم‌اکنون ثبت این کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی توسط خوداظهاری‌های این مدیران و صفحات انجام می‌شود.

وی افزود: فرایند مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری مردم این است که در صورت وجود مشکلی در زمینه عبور از قوانین ما با برداشتن تیک شامد از آن سایت تأییدیه فرهنگی را می‌گیریم اما با این کار نشان می‌دهیم که قصد برخورد با آن را نداریم ضمن اینکه آن رسانه را نیز به دادگاه فرهنگ و رسانه ارجاع نمی‌دهیم.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه 9 آپ‌اِستور در کشور وجود دارد که بزرگترین آن کافه‌ بازار است و بقیه آن آپ‌اِستورها هم کمتر از 50 درصد آن محتوا دارند.

موسویان تصریح کرد:‌ هم‌اکنون بیش از 5500 کانال تلگرامی و هزار صفحه در شبکه‌های اجتماعی با خوداظهاری در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند البته ما برای این کار هیچ‌گونه الزامی نداشته‌ایم هرچند که شورای عالی فضای مجازی در این زمینه مصوبه داشته است.

وی گفت: به لحاظ موضوعی کانال‌های اطلاع‌رسانی در تلگرام به آموزشی، خبری، سرگرمی، ارائه اطلاعات در رده‌های مختلف تقسیم شده‌اند ضمن اینکه کانال تلگرامی گیزمیز هم 15.2 میلیارد بازدید از ابتدای خلقت این کانال داشته است و بعد از آن هم کانال خبر فوری در جایگاه بعدی و به فاصله کمی قرار دارد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: طرح شامد برای حمایت از مالکیت فکری بوده است ضمن اینکه هم‌اکنون از 300 مؤسسه به 1400 مؤسسه در فضای رسانه‌های دیجیتال رسیده‌ایم.

موسویان افزود: تاکنون 15 هزار و 304 مجوز تکثیر صادر شده و 26 هزار پروانه انتشار هم تحویل مؤسسات شده است.

وی با بیان اینکه در سال آینده برگزاری جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال به صورت بین‌المللی خواهد بود، خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در پاییز هم به صورت بین‌المللی است ضمن اینکه چهار نمایشگاه منطقه‌ای رسانه‌های دیجیتال در شهرهای مشهد، تبریز،‌اصفهان و شیراز هم خواهیم داشت.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شبکه‌های فرهنگ بیش از 400 خانه فرهنگ دارد و در سال آینده هم با طرح خانه فرهنگ دیجیتال و خانه فرهنگ خصوصی تجربه جدیدی را خواهیم داشت.

موسویان در پایان گفت: سند قرآن و فضای مجازی به زودی در شورای عالی فضای مجازی به تصویب خواهد رسید.