Gerdab.IR | گرداب

آذری جهرمی:

ورود وزیر ارتباطات به نقض حریم خصوصی مردم توسط اپراتورهای تلفن همراه

تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۹۶

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به گزارش شب گذشته مرکز ماهر گفت: ظاهرا اپراتورهای تلفن ...

به گزارش گرداب، محمد جواد آذری جهرمی در همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات با تبریک روز مهندس نقلی از دوران زندگی و زمان فوت حکیم خواجه نصیرالدین طوسی داشت و اظهار کرد: ایشان در کاظمین زندگی می‌کردند و ارادت خاصی به ائمه اطهار داشتند و از این جهت در زمان فوتشان وقتی از ایشان پرسیدند تمایل دارید روی سنگ قبرتان چه نوشته شود؟ اشاره‌ای به یکی از آیات سوره کهف داشتند و گفتند "و کلبهم باسط ذراعیه بالوصید".

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ایشان با تمامی علم و دانشی که داشتند این چنین با خضوع خود را به سگ اصحاب کهف در برابر ائمه اطهار تشبیه کردند.

وی با بیان اینکه تمایل داریم لوایح در نظر گرفته شده برای جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات را با رایزنی که در مجلس داریم به سرعت و با فوریت تصویب کنیم، گفت: با توجه به اینکه براساس نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور (رئیس شورای عالی فضای مجازی)، نهادهایی مانند وزارت ارشاد، صداوسیما و برخی نهادهای مردمی نیز در حوزه محتوا و خدمات شبکه ملی اطلاعات نقش‌آفرین هستند، باید برای تکمیل رسالت این شبکه پا پیش بگذارند.

آذری جهرمی با بیان اینکه هنوز در کشور برای لایه محتوا شبکه ملی اطلاعات سند جامع و مورد قبول همگان وجود ندارد، عنوان کرد: این در حالی است که لایه زیرساخت به سرعت رشد کرده و همین منجر به بروز آفاتی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شده است.

وی اشاره‌ای به گزارش دیشب مرکز ماهر که اشاره‌ای به نقض حریم خصوصی توسط اپراتورها دارد، داشت و ابراز کرد: متأسفانه دیشب گزارشی توسط این مرکز به دست بنده رسید مبنی بر اینکه ظاهرا اپراتورهای تلفن همراه از طریق آی‌پی آدرس، شماره مشترکان را استخراج کرده و برای آنها تبلیغات ارسال می‌کنند که بنده دستور جلوگیری و توقف این کار را دادم اما واقعا با توجه به اینکه خلأ قانونی در این بخش داریم، فعلا با نظام سلیقه به برخورد با چنین اقداماتی می‌پردازیم.

وزیر ارتباطات این روند را جزو آفات دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه تمامی ابعاد شبکه ملی اطلاعات با یکدیگر توسعه داده نشده است، شاهد بروز چنین اتفاقاتی هستیم.

وی با تأکید بر اینکه توسعه لایه زیرساخت با توجه به اینکه تأکیدات فراوانی از سوی اسناد بالادتسی و برنامه‌های توسعه اقتصادی بوده به سرعت محقق شده اما این توسعه در لایه خدمات و محتوا شکل نگرفته است، تصریح کرد: در حال حاضر مشخص نیست تکلیفمان در لایه‌های خدماتی و محتوایی چیست؛ قطعا توسعه این لایه‌ها وظیفه وزارت ارتباطات نیست و بقیه دستگاه‌ها نیز باید نقش‌آفرینی کنند اما بخاطر غفلتی که نسبت به دربرگیری این فضا دارند، اهمیت به آن داده نشده است.

آذری جهرمی گفت: بنابراین دو راه‌حل وجود دارد؛ یا اینکه جلوی توسعه زیرساختها را بگیریم تا بخشهای دیگر هم رشد کنند یا به کمک آنها بشتابیم.

وی اذعان کرد: ما راه دوم را در نظر گرفتیم و سعی کردیم با برگزاری این همایش، دستاورد بخشهای مختلف را اعم از قوه قضاییه و مرکز ملی فضای مجازی به نمایش بگذاریم و با تجمیع آراء، لوایح حقوقی را به دولت و سپس مجلس برای تصویب ببریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با دعوت از بخشهای حقوقی دستگاه‌های دولتی وخصوصی برای مشارکت در ارائه نظرات برای غنای هر چه بیشتر این لوایح گفت: برخی قوانین مربوط به فضای مجازی نیاز به بروزرسانی و برخی دیگر نیاز به تدوین دارد.

وی تصریح کرد: البته باید دانست که زیرساخت نظام حقوقی ما پیش از هر چیز باید به بررسی نظام فقهی بپردازد؛ به عنوان مثال برخی شبهات فقهی به ارزهای مبتنی بر رمز و دیجیتال وارد بود که گزارشی را تهیه و خدمت مراجع اعظام تقلید ارائه کردیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه پایه‌های نظام فقهی باید تقویت شود تا بر پایه این نظام بتوانیم قوانین را استخراج کنیم، اظهار کرد: بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر با آنها مواجه هستیم با تدوین و تبیین قوانین حقوقی حل خواهد شد.

وی ادامه داد: بعد از این کار نیز باید به نظام نظارت بر این قوانین بپردازیم؛ سیکل نظارتی ما متأسفانه ایراد دارد و دیشب این موضوع را به دوستان مرکز ماهر نیز اعلام کردم؛ نظارت سیستمی ما برای کشف موضوعات کجاست؟!