رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اهمیت حضور بخش خصوصی در عرصه فضایی کشور، گفت: ۷۵ درصد حجم اقتصاد فضایی در کشورهای صاحب فناوری فضایی در دست بخش خصوصی است.
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
کد خبر: ۲۷۵۴۹
به گزارش گرداب، مرتضی براری به اتفاق هیئتی شامل برخی اعضای شورای عالی فضایی، مرکز پژوهش‌های مجلس، نمایندگانی از بخش خصوصی و اپراتورهای تلفن همراه در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران حضور یافتند و از دستاوردهای ماهواره‌ای این پژوهشکده دیدار کردند.

براری در این دیدار با بیان اینکه در کشور نیروهای انسانی ارزشمندی در حوزه فضا توسط مراکز دانشگاهی آموزش دیده‌اند، گفت: در حال حاضر نیز نوبت صنایع و بخش خصوصی است که با ورود به عرصه فضا در تقویت و توسعه فعالیت‌های فضایی کشور همکاری کنند.

رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: امروزه، در دنیا، حوزه فضایی بستر اشتغال و کسب‌وکار شده و کاملا اقتصادی است، بطوریکه 75 درصد حجم اقتصاد فضایی در کشورهای صاحب این فناوری در بخش خصوصی است و سهم دولت‌ها 25 درصد است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید به اینکه وزارت ارتباطات تجربه سرمایه‌گذاری موفق بخش خصوصی در حوزه ICT را دارد، گفت: بطوریکه ورود بخش خصوصی در حوزه اپراتورهای تلفن همراه، نتایج بسیار خوبی را در بر داشته است.

وی افزود: ما در تلاش هستیم تا بستر لازم را برای ورود بخش خصوصی در عرصه فضایی کشور و سرمایه‌گذاری در این حوزه را برای آنها فراهم کنیم و به این منظور تعاملات متعددی با بانک‌های دولتی و خصوصی، اپراتورها و سایر شرکت‌های خصوصی داشته‌ایم و به‌طور جدی، کارها را پیگیری می‌کنیم.

براری از جمله این امور را صدور پروانه مخابرات ماهواره‌ای اعلام کرد که در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات قرار دارد و این کار را نقطه عطفی در ورود بخش خصوصی در حوزه فضایی کشور و سرمایه‌گذاری در این بخش عنوان کرد.

او تصریح کرد: از جمله دغدغه‌های ما این است که تصدی‌گری در حوزه فضا را رها کرده و تا جاییکه بخش خصوص ورود پیدا کند، از جمله در بخش اپراتوری فضایی، کار را به این بخش محول کنیم.

وی افزود: دولت تلاش می‌کند براساس سند چشم‌انداز و برنامه ششم توسعه، فعالیت‌های حوزه فضایی کشور را توسعه دهد و در این راستا، سازمان فضایی ایران حمایت صد در صدی از پروژه‌های فضایی را ادامه می‌دهد و تلاش می‌کنیم مراکز فضایی کشور در کل زنجیره فضایی فعال باشند.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد