آذری جهرمی در حاشیه جلسه کمیسیون صنایع:

زیرساخت‌های فنی پیاده‌سازی دولت الکترونیک آماده شده است

زیرساخت‌های فنی پیاده‌سازی دولت الکترونیک آماده شده است
تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۳۹۷

وزیر ارتباطات گفت: عمده زیرساخت‌های فنی پیاده‌سازی دولت الکترونیک امروز آماده است و بخش های مختلف شامل مراکز داده و مراکز تبادل اطلاعات دولت الکترونیک راه‌اندازی شده است.

به گزارش گرداب، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:طبق قانون برنامه ششم توسعه در شاخص توسعه دولت الکترونیک، جمهوری اسلامی ایران رشدی ۳۰ رتبه‌ای را باید حاصل کرده و جایگاه جهانی خود را ۳۰ رتبه بهبود ببخشد.

وی ادامه داد: امسال گزارش سازمان ملل حاکی از این است که در سال اول اجرای برنامه ششم توسعه، جمهوری اسلامی ایران رشد ۲۰ رتبه ای را در توسعه دولت الکترونیک تجربه کرده که حاصل مجموعه اقدامات در حوزه های زیرساختی و مشارکت عمومی در استفاده از دولت الکترونیک است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه فرآیند شکل گیری دولت الکترونیک با شتاب خوبی در حال پیشرفت است، گفت: به لحاظ میزان رشد در شاخص توسعه عمومی دولت الکترونیک، جمهوری اسلامی رتبه سوم در جهان را دارد طبیعتاً باید مجموعه اقداماتی که برای توسعه دولت الکترونیک انجام می شود با همین سرعت پیش برود تا به جایگاه پیش بینی شده در برنامه ششم دست یابیم.

آذری جهرمی در خصوص میزان آمادگی زیرساخت‌ها برای اجرای دولت الکترونیک گفت: عمده زیرساخت‌های فنی پیاده سازی دولت الکترونیک امروز آماده است و بخش های مختلف شامل مراکز داده و مراکز تبادل اطلاعات دولت الکترونیک راه‌اندازی شده است.

وی اظهارداشت: پروتکل‌ها و استانداردهای تبادل اطلاعات ابلاغ شده است. بخش‌های مختلف زیرسیستم‌های دولت الکترونیک آمادگی های لازم را دارد. هرچند در برخی از زیرسیستم ها مثل بحث ذینفعان، کاداستر و امضای الکترونیکی باید اقدامات بیشتری انجام شود. این بخش‌ها از نظر فنی مشکلی ندارند فقط از لحاظ تعیین تکلیف ساختارهای مدیریتی و مسئول مشکلاتی دارند که در حال حل است. انشاءالله شاهد تحول در فرآیند اجرایی کشور و شفافیت و مقابله با فساد باشیم.

در ادامه عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص گفت: در احکام قانون برنامه ششم تکالیفی برای دولت در نظر گرفته شده است به همین منظور امروز جلسه خوبی را با وزیر ارتباطات، رئیس سازمان امور اداری استخدامی و سخنگوی شورای عالی فضای مجازی داشتیم.

وی ادامه داد: مشکل اساسی ما جزیره‌ای فکر کردن است. بسیاری از سازمان‌ها و وزارتخانه‌های ما به دنبال این هستند که فقط در جزیره خودشان دولت الکترونیک را تشکیل دهند در حالی که دولت الکترونیک عام است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: مقرر شد جلسات کارگروه ارتباطات کمیسیون با این مجموعه‌ها هر دو هفته یکبار ادامه پیدا کند.

اکبریان اظهارکرد: در قانون بودجه سال آینده بودجه متمرکز و خوبی را در این خصوص در نظر خواهیم گرفت. گزارشی در این خصوص آماده خواهد شد که برای ریاست مجلس ارسال می شود.