مدرسه هوشمند در رأس سیاست‌های دولت قرار دارد

مدرسه هوشمند در رأس سیاست‌های دولت قرار دارد
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۸

رئیس مرکز فناوری اطلاعات آموزش و پرورش گفت: هوشمند سازی مدارس برنامه‌ای است که در رأس سیاست‌های دولت قرار دارد که تفاهم نامه‌ای بین وزارت خانه‌های آموزش و پرورش و فناوری اطلاعات در این راستا به امضا می‌رسد.

به گزارش گرداب، مهدی شرفی در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه الکامپ اظهار کرد: الکامپ امسال با آینده بهتر آغاز شد همچنین آینده سازان کشور دانش آموزان هستند. با توجه به پیشرفت‌های فناوری اطلاعات برنامه ریزی شده تا شعار ایران هوشمند، آموزش و پرورش هوشمند و در نهایت مدارس هوشمند محقق شود.

وی با اشاره به خدمات مستقیم به دانش آموزان گفت: خدمات الکتریکی اعم از ثبت نام، گواهی اشتغال به تحصیل، انتقال و جا به جایی بین مدارس به صورت الکترونیکی است.

شرفی تصریح کرد: همچنین کارنامه و پیگیری تحصیلی الکترونیکی از سال آینده در مقاطع مختلف در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: راه اندازی شبکه ملی مدارس در دستور کار قرار دارد به صورتی که از دورترین مناطق ارتباط بین دانش آموزان انجام شود و محتواهای آموزشی به صورت هوشمند با هدف یادگیری و تعاملی توسط معلم هدایت می‌شود. همچنین دانش آموزان و معلمان دیگر مدارس در تعامل با یکدیگر کارهای خود را انجام می‌دهند.

شرفی توضیح داد: در گذشته آموزش معلم محور بود اما در مدارس هوشمند معلم نقش هدایت محور دارد و دانش آموز با استفاده از اینترنت همپای معلم با او تعامل می‌کنند.

وی با بیان اینکه هدف از هوشمند سازی نزدیک کردن ارتباطات است، تصریح کرد: در سیستم معلم محور هدف امتحان بود اما در مدرسه هوشمند دانش آموز از حفظیات به یادگیری عمیق می‌رسد و مهارت و یادگیری مرحله به مرحله توسعه پیدا می‌کند.

شرفی توضیح داد: فرآیند هوشمند سازی پیچیده است. در این فرآیند مدارس به شبکه ای خاص توسط وزارت فناوری اطلاعات متصل می‌شوند و خدمات نرم افزاری مناسب با محتوای آموزش الکترونیک در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات آموزش و پرورش ادامه داد: جامعه هدف هوشمندسازی مدارس مناطق محروم است تا حداقل یک کلاس در این مناطق هوشمند شود.

وی عنوان کرد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مقرر شده تا دوره‌های آموزش کوتاه مدت توانمند سازی معلمان برای هوشمند سازی انجام شود. هنوز معلمان رغبتی به محتوای الکترونیکی ندارند. اما باید فرهنگ سازی در راستای طرح تحول بنیادین انجام و معلمان از این محتوا استفاده کنند.

منبع: ایرنا