چین به اینترنت 6G با سرعت ۵۰۰ گیگابیت دست پیدا کرد

چین به اینترنت 6G با سرعت ۵۰۰ گیگابیت دست پیدا کرد
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۹

چین با ارسال ماهواره خود به فضا توانست اولین آزمایش های جدی برای دسترسی به فناوری 6G را آغاز کند.

به گزارش گرداب، در بسیاری از مناطق دنیا فناوری اینترنت نسل پنجم بسیار نو پا است و همواره در تمامی نقاط کشورها قرار ندارد. این فناوری نوین می‌تواند به توسعه و گسترش شرکت‌ها و صنعت‌های مختلف کمک کند. با وجود ورود فناوری 5G به دنیا، همچنان تمامی کاربران نتوانستند از آن برخوردار شوند و استفاده مفیدی داشته باشند.

این اتفاق حتی در کشورهایی مانند آمریکا نیز رخ نداده و مدتی طول می‌کشد تا کاربران به طور کامل بتوانند از اینترنت نسل پنجم بهره‌مند شوند. با این وجود به نظر نمی‌آید سرعت رقابت برای تولید سریع‌ترین و پرکیفیت‌ترین نسل اینترنت کاهش یافته باشد.

همان طور که مشخص است نسل جدید اینترنت‌های پرسرعت تنها با هدف دانلود فایل‌ها ساخته نمی‌شوند بلکه کشورها با داشتن اینترنت پرسرعت می‌توانند امنیت ملی خود را فراهم سازند. به تازگی گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد چین در حال توسعه اینترنت پرسرعت 6G است. این کشور برای فراهم‌سازی این اینترنت ماهواره جدیدی با نام Star Era 12 را به فضا فرستاده تا فرکانس‌های فوق‌سریع فناوری جدید خود را آزمایش کند. 

سرعت و قدرت اینترنت نسل ششم

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، سرعت نسل جدید اینترنت‌های بی‌سیم مطابق با ۱۰۰ الی ۵۰۰ گیگابایت بر ثانیه است. چنین فناوری قدرتمندی ۱۰۰ برابر سریع‌تر از اینترنت نسل پنجم عمل خواهد کرد. توماسو ملودیا، مدیر دانشگاه اینترنت اشیاء در آمریکا اظهار داشت با فناوری 6G کاربر می‌تواند حجیم‌ترین فیلم‌ها را در ۸ ثانیه دانلود کند و یا ۱۵۰۰ تصویر با کیفیت را در کمتر از یک دقیقه از فضای مجازی ذخیره کند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، مقامات آمریکا فعالیت چین برای دسترسی به اینترنت نسل ششم خوشحال نیستند و به همین دلیل آن‌ها نیز سعی دارند ماهواره‌های خود را به فضا بفرستند. توماسو ملودیا همچنین اظهار داشته کشور آمریکا در مدت زمان اخیر بر روی فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و فضای ابری تمرکز داشته و این امر باعث شده تا در توسعه اینترنت 6G از چین عقب بیفتد.

گفتنی است؛ کشور چین در توسعه فناوری 5G نیز از آمریکا سریع‌تر عمل کرد و اکنون در نظر دارد باری دیگر موفقیت خود را تکرار کند. با وجود آن که همواره زمان برای عرضه نهایی اینترنت 6G وجود دارد اما به نظر می‌آيد چین همچنان توانسته آمریکا را پشت سر بگذارد.