Gerdab.IR | گرداب

از کجا بفهمیم گوشی مان هک شده است

از کجا بفهمیم گوشی مان هک شده است
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

سازمان مقابله با خشونت خانگی در ایالات متحده شاهد افزایش خشونت خانگی در طی شیوع همه‌گیری کرونا بوده است.

به گزارش گرداب، راشل گیبسون عضو NNEDV می‌گوید که خشونت خانگی می‌تواند تحت شرایط مختلفی مانند پاندمی، بلایای طبیعی و موارد دیگر بیش‌تر شود.

او ادامه داد: «درست نیست که بگوییم قرنطینه باعث رفتار‌های خشونت‌آمیز شده است، اما می‌توان گفت که شیوع بیماری و ماندن در قرنطینه باعث افزایش استرس و انزوای افراد شده و شرایط ناامنی را برای قربانیان به وجود آورده است. این رفتار ریشه در حس قدرت طلبی و کنترل داشتن روی افراد دیگر دارد و به سوءاستفاده کنندگان اجازه می‌دهد تا با استفاده از برنامه‌های جاسوسی، دیگران را تحت نظر داشته باشند.»

بعضی از برنامه‌ها صرفاً برای نظارت و آزار و اذیت دیگران ساخته شده‌اند. برنامه‌های زیادی برای جاسوسی و زیر نظر داشتن همسران و کارمندان به بازار عرضه شده است. هرچند گاهی اوقات فرد آزاردهنده نیازی به استفاده از برنامه‌های جاسوسی ندارد، چون به اطلاعات شخصی قربانی دسترسی کامل دارد.
کالوین گان (Calvin Gan)، محقق در واحد دفاع تاکتیکی F-Secure، می‌گوید: «از آنجایی که این برنامه‌ها کاملاً هوشمندانه مخفی شده‌اند، افراد برای این که بدانند برنامه‌ای جاسوسی در دستگاه‌شان نصب شده یا خیر، باید به نحوه رفتار دستگاه خود بیش‌تر توجه کنند.»

برنامه‌های جاسوسی دقیقاً مانند یک برنامه معمولی کار می‌کنند، اما برای جمع آوری و ارسال اطلاعات به قابلیت‌های خاصی از دستگاه نیازمندند. ممکن است میزان استفاده از داده تلفن همراه‌تان افزایش یابد و شارژ باتری گوشی سریع‌تر از حد معمول کم شود یا تنظیماتی مانند مکان‌یابی یا بلوتوث به طور خودکار روشن شود.
در این صورت امکان دارد که بدافزار روی دستگاه شما نصب شده باشد. کالوین گان به این نکته هم اشاره کرد که این موارد برای گوشی‌های آیفون شرکت اپل به طور معمول اتفاق می‌افتند، چون این قابلیت‌ها پس از گذشت یک روز از خاموش کردن‌شان، دوباره به طور خودکار روشن می‌شوند. به زمان ورود و خروج در حساب‌های ایمیل، شبکه‌های مجازی و برنامه‌های بانکی خود دقت کنید. شاید ایمیل‌هایی به شما ارسال شده باشد که از آن‌ها خبر نداشته‌اید.

او هم‌چنین اشاره کرد که: «در بعضی مواقع امکان دارد اعلان‌های غیرمعمولی بر صفحه گوشی خود مشاهده کنید که به طور لحظه‌ای ظاهر شده و بعد ناپدید شوند. در اندروید هم ممکن است گزینه نصب برنامه‌ها از منابع ناشناخته که در تنظیمات گوشی قرار دارد، خودبه‌خود فعال شده باشد. نکته مثبت در مورد اپل این است که دسترسی به برنامه‌ها محدود است. بهترین راه جلوگیری از نصب بدافزارها، استفاده از برنامه‌های رسمی است.»

از کجا بفهمیم گوشی مان هک شده است/ نشانه‌های وجود برنامه‌های جاسوسی در گوشی
چند روش احتمالی برای نصب بدافزار وجود دارد. طبق گفته‌های کالوین، آسان‌ترین روش این است که مزاحم، قربانی را آگاهانه یا ناآگاهانه متقاعد کند که تلفن خود را به او تحویل دهد. از ایمیل‌های فیشینگ نیز برای فریب قربانیان در نصب یک بدافزار می‌توان استفاده کرد. هم‌چنین امکان دارد که خود قربانی ناآگاهانه هنگام بازدید از سایتی یا دانلود برنامه‌ها از منابعی غیررسمی، بدافزار را به همراه سایر نرم‌افزار‌ها نصب کرده باشد.

موارد زیر می‌تواند نشان‌گر وجود بدافزار در دستگاه شما باشد:
• گم و پیدا شدن ناگهانی تلفن همراه یا لپتاپ و یا رفتار غیرعادی برنامه‌ها یا سیستم عامل دستگاه
• وجود برنامه‌های جدید و ناآشنا
• قرض دادن دستگاه خود به شخصی برای مدتی طولانی که بعداً متوجه تغییرات در تنظیمات آن یا وجود برنامه‌های ناآشنا شوید
• فعال شدن گزینه نصب برنامه از منابع ناشناخته در سیستم عامل اندروید
• تمام شدن سریع شارژ باتری
• وجود برنامه‌ای به نام Cydia در دستگاه‌های iOS
• استفاده از رمزعبور‌های ساده‌ای که نزدیکان‌تان به راحتی می‌توانند حدس بزنند
• برای برنامه‌هایی که اجازه دسترسی به وبکم را غیرفعال کرده بودید، فعال شده‌اند
گزارش این تخلف و شکایت از شخص آزاردهنده ممکن است برای همه پیامد خوبی نداشته باشد. اما در کل حمایت اعضای خانواده، دوستان و آشنایان از قربانیان می‌تواند کمک بزرگی به آن‌ها در مقابله با آزاردهندگان باشد.