Gerdab.IR | گرداب

ایجاد اینستاگرام ویژه ۱۳ ساله‌ها

ایجاد اینستاگرام ویژه ۱۳ ساله‌ها
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۴۰۰

فیس بوک تایید کرده در حال طراحی نسخه‌ای از اپلیکیشن اینستاگرام است که برای کودکان زیر ۱۳ سال کاربرد دارد.

به گزارش گرداب، فیس بوک مالک اینستاگرام به افراد زیر ۱۳ سال اجازه استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام را نمی‌دهد و علت این مساله را امکان به خطر افتادن امنیت و حریم شخصی این افراد اعلام کرده است.

اما روز گذشته تایید شد که نسخه مخصوص اینستاگرام برای زیر ۱۳ ساله‌ها در حال طراحی است و این نسخه از قابلیت‌هایی برای کنترل توسط والدین برخوردار است. فیس بوک قبلا اعلام کرده بود که برنامه‌هایی برای ایمن سازی اینستاگرام دارد، اما تایید نکرده بود که به دنبال طراحی یک نسخه جدید از این برنامه برای کودکان زیر ۱۳ سال است.

به دنبال اعلام این خبر بسیاری از والدین، مدافعان حقوق کودکان و ... با انتقاد از فیس بوک گفتند این شرکت نگران حفظ امنیت و حریم شخصی کودکان نیست و هدف آن از این اقدام جمع آوری اطلاعات در مورد کودکان با هدف تولید محصولاتی برای جلب نظر آن‌ها و کسب درآمد از این طریق است.

به گفته راشا عبدالرحیم یکی از مدیران عفو فناوری که یکی از زیرمجموعه‌های سازمان عفو بین الملل است، فیس بوک یکی از بزرگترین تهدید‌ها برای حفظ حریم شخصی کودکان است. افزایش حفاظت از کودکان باید مورد توجه قرار بگیرد، اما فیس بوک داده‌های زیادی را از کودکان جمع آوری می‌کند و از بررسی نمایه کاربری تک تک کودکان کسب درآمد می‌کند.

فیس بوک قبلا در سال ۲۰۱۷ نیز اپلیکیشن پیام رسان خود برای کودکان را راه اندازی کرده بود، ولی این اپلیکیشن به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های پیام رسان فیس بوک والدین عمل می‌کرد و یک برنامه واقعا مستقل نبود.