Gerdab.IR | گرداب

پرداخت ۵ میلیون دلار به هکر‌ها برای احیای شبکه انتقال سوخت در آمریکا

پرداخت ۵ میلیون دلار به هکر‌ها برای احیای شبکه انتقال سوخت در آمریکا
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰

طبق گزارشی جدید شرکت آمریکایی کلونیال پایپ لاین چند ساعت پس از حمله سایبری، باجی به شکل رمز ارز و به ارزش ۵ میلیون دلار به هکر‌ها پرداخته تا بتواند شبکه انتقال سوخت خود را احیا کند.

به گزارش گرداب، شرکت کلونیال پایپ لاین ۷۵ بیت کوین (حدود ۵ میلیون دلار) به هکر‌های اروپای شرقی پرداخته است. این خبر با گزارش‌های قبلی مبنی بر آنکه این شرکت برای احیای شبکه خط سوخت قصد برای پرداخت باج را ندارد، متناقض است.

کلونیال پایپ لاین یکی از اپراتور‌های شبکه خط لوله سوخت در آمریکا است که روز گذشته توانست پس از ۶ روز بخشی از سیستم سوخت رسانی خود را احیا کند.

خبرگزاری بلومبرگ نقل از یک منبع آگاه فاش کرد، این شرکت باج کلان را به شکل رمزارز و چند ساعت پس از حمله سایبری به هکر‌ها پرداخته است. یک منبع آگاه دیگر از وضعیت این شرکت فاش کرد مقامات دولت آمریکا نیز از پرداخت باج از سوی شرکت کلونیال پایپ لاین مطلع بوده‌اند.

هکر‌ها به محض دریافت باج، ابزار رمزگشایی را در اختیار اپراتور قراردادند تا شبکه رایانشی را فعال کند. اما این ابزار چنان کند بود که شرکت از سیستم بک آپ خود برای احیای سیستم استفاده کرد.

هنگامیکه خبرنگار بلومبرگ از جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا پرسید آیا او از پرداخت باج توسط شرکت اطلاع داشته یا خیر، او مکث کرد و سپس گفت: در این باره اظهار نظری نمی‌کنم.

به اعتقاد FBI این عملیات هک توسط گروهی به نام دارک ساید انجام شده که در حوزه اخاذی دیجیتال فعالیت می‌کنند و در روسیه یا شرق اروپا مستقر هستند. این سازمان به طور معمول از شرکت‌ها می‌خواهد به هکر‌ها باج ندهند، زیرا ضمانتی وجود ندارد آن‌ها فایل را در اختیار شرکت قرار دهند. علاوه بر آن پرداخت باج به هکر‌های دیگر انگیزش می‌دهد.