Gerdab.IR | گرداب

روش درست مقابله با باج‌افزارها

روش درست مقابله با باج‌افزارها
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۰

باج‌افزار نرم‌افزاری مخرب است که داده‌های سیستم رایانه‌ای را رمزگذاری می‌کند و برای بازگرداندن دسترسی خواستار پرداخت وجوهی می‌شود.

به گزارش گرداب، باج‌افزارهایی که در حملات سایبری مورد استفاده قرار می‌گیرند، می توانند سازمان‌ها را فلج کنند‌.

باج‌افزار نرم‌افزاری مخرب است که داده‌های سیستم رایانه‌ای را رمزگذاری می‌کند و برای بازگرداندن دسترسی خواستار پرداخت وجوهی می‌شود. NIST برای کمک به سازمان‌ها در برابر حملات باج‌افزارها و محافظت از آن‌ها در صورت بروز‌، اینفوگرافیک منتشر کرده است که مجموعه‌ای از نکات و روش‌های ساده را ارائه می‌دهد.

 

نحوه برخورد با باج‌افزار

1- همیشه از نرم‌افزار آنتی ویروس استفاده کنید‌- و اطمینان حاصل کنید که این برنامه برای اسکن خودکار ایمیل‌ها و رسانه‌های قابل حمل شما (به عنوان مثال‌، درایوهای فلش) برای شناسایی باج‌افزار و سایر بدافزارها تنظیم شده است.

2- بروز رسانی مداوم وصله‌های امنیتی

3- از محصولات یا سرویس‌های امنیتی استفاده کنید که دسترسی به سایت‌های باج‌افزارهای‌ شناخته شده در اینترنت را مسدود می‌کند.

4- تنظیم سیستم‌های عامل یا استفاده از نرم افزار کمکی برای اجرای نرم افزار‌های سیستمی، باعث جلوگیری از اجرای باج‌افزارها بر روی رایانه می‌شود.

5- محدودیت یا منع دسترسی در استفاده دستگاه‌های شخصی برای دور کاری ایجاد گردد، مگر اینکه برای تأمین امنیت آن اقدامات اضافی انجام شود.

 

نکاتی برای رایانه‌های کار

1- در صورت امکان، از حساب‌های کاربر استاندارد به جای حساب‌های دارای امتیاز سرپرستی استفاده کنید.

2- از استفاده برنامه‌های شخصی و وب سایت‌ها مانند ایمیل‌، چت و رسانه‌های اجتماعی در رایانه‌های کاری خودداری کنید.

3- از باز كردن پوشه‌ها‌، كليك كردن روي پيوندها و‌... از منابع ناشناخته و بدون بررسي‌، خودداري كنيد. به عنوان مثال‌، می‌توانید آنتی ویروس را روی یک فایل اسکن کرده و پیوندها را به دقت بررسی کنید.

متأسفانه‌، حتی با در نظر گرفتن اقدامات محافظتی‌، در نهایت ممکن است حمله باج‌افزار همچنان موفقیت آمیز باشد. سازمان‌ها می‌توانند با انجام گام هایی برای اطمینان از عدم دستکاری یا تخریب و از بین رفتن اطلاعات و از سرگیری عملیات عادی مدنظر قرا دهند.

منبع: ایتنا