Gerdab.IR | گرداب

جاسوسی وزارت بازرگانی آمریکا از کاربران توئیتر

تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۴۰۰

یک واحد امنیتی در وزارت بازرگانی آمریکا به طور غیرقانونی حساب‌های توئیتری کاربران ایالات متحده را کنترل کرده و پست‌های انتقادی را شناسایی می‌کند.

به گزارش گرداب، این واحد امنیتی به خصوص در مورد پست‌های انتقادی از اداره آمار آمریکا حساسیت دارد و هم از شهروندان آمریکایی و هم از اتباع خارجی که از نهاد یادشده انتقاد کنند، جاسوسی کرده و اطلاعاتی را به صورت غیرقانونی از آن‌ها جمع‌آوری می‌کند.

بررسی‌هایی که کمیته بازرگانی، علوم و حمل و نقل سنای آمریکا در این زمینه انجام داده نشان می‌دهد که واحد یادشده سرویس مدیریت تهدید و تحقیقات نام دارد و پس از آغاز تحقیقات در مورد آن توسط سنا در فوریه گذشته فعالیت غیرقانونی خود را متوقف کرده است.

فعالیت واحد یادشده از اواسط دهه گذشته آغاز شده و اقدامات غیرقانونی متعددی مانند سوءاستفاده از قدرت، سو مدیریت و انتقام‌جویی علیه کارمندان وزارت بازرگانی را انجام داده است.

تحقیقات سنا حاکیست این واحد جاسوسی حساب‌های توئیتری را که انتقاداتی درباره فرآیند‌های مورد استفاده برای سرشماری ایالات متحده مطرح می‌کنند، زیر نظر می‌گیرد و به شدت تلاش می‌کند همه منتقدان را اعضای کمپین‌های دروغ پراکنی در اینترنت قلمداد کند که اقدامات مخربشان توسط دولت‌های خارجی هماهنگ می‌شود.

اما واقعیت این است که بسیاری از منتقدان افراد عادی بوده‌اند. در یکی از موارد یک بازنشسته ۶۸ ساله در آمریکا که تنها ۱۰۰ تعقیب کننده در توئیتر داشته، به علت انتشار مطلبی با عنوان «سرشماری همراه با فساد بوده و به گونه‌ای دستکاری شده که به نفع حزب ترامپ تمام شود» مورد تعقیب و جاسوسی مخفیانه قرار گرفته است. اطلاعات این افراد در اختیار اف بی آی قرار گرفته و در برخی موارد این اشخاص به علت انتقاد‌های ساده خود دستگیر شده یا با اتهامات جنایی مواجه شده‌اند.