Gerdab.IR | گرداب

جریمه گوگل و فیس بوک در روسیه

جریمه گوگل و فیس بوک در روسیه
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۰

دادگاهی در روسیه شرکت‌های فناوری آمریکایی گوگل و فیس بوک را به دلیل کوتاهی در حذف محتوایی که از سوی مسکو غیرمجاز شناخته می‌شوند، به پرداخت جریمه محکوم کرد.

به گزارش گرداب، با اوج گرفتن تنش‌ها میان روسیه و غول‌های فناوری غربی، مسکو چندی قبل دسترسی به شبکه اجتماعی آمریکایی توییتر را به دلیل عدم حذف محتوای ممنوع کند کرده بود. اکنون هم تهدید کرده است ترافیک گوگل را کند خواهد کرد.

دادگاهی در روسیه روز سه شنبه گوگل را شش میلیون روبل (۸۱۶۰۰ دلار) بابت عدم حذف محتوای ممنوعه جریمه کرد. این جریمه مدت کوتاهی پس از مهلت ۲۴ ساعته دیده بان ارتباطات روسیه (روس کومنادزور) به گوگل برای حذف ویدیو‌های مروج خشونت، افراط گرایی و مواد مخدر صادر شد. روس کومنادزور اعلام کرد به گوگل بیش از ۲۶۰۰۰ اخطار در خصوص اطلاعات غیرقانونی ارسال کرده است. یوتیوب که متعلق به گوگل است در حذف حدود ۵۰۰۰ ویدیوی ممنوع کوتاهی کرده که ۳۵۰۰ ویدیو تبلیغ افراط گرایی هستند.

اسناد دادگاه مسکو نشان می‌دهد گوگل از روس کومنادزور به دلیل درخواست برای حذف محتوای غیرقانونی شکایت کرده است.

گوگل در گزارش شفافیت خود به شمار درخواست‌های دولتی که در مدت شش ماه دریافت کرده است، اشاره می‌کند. این درخواست‌ها از ادعای افترا تا ادعای نقض مقررات داخلی در محتوای به نمایش درآمده را دربرمی گیرند. با این حال قوانین مربوط به این مسائل در کشور‌ها و مناطق مختلف متفاوت است و گوگل پیش از واکنش به درخواست حذف محتوا، به حکم دادگاه نیاز دارد.

جریمه گوگل و فیس بوک در روسیه
بر اساس گزارش رویترز، فیس بوک هم مجموعا ۲۶ میلیون روبل (۳۵۳ هزار و ۸۹۰ دلار) برای هشت مورد تخلف جریمه شد.

بر اساس خبر جداگانه دیگری، دیده بان ضد انحصارطلبی آلمان هم تحقیقاتی را از گوگل آلمان، گوگل ایرلند و آلفابت شرکت مادر آن‌ها درباره سوءاستفاده از نفوذ بازارشان آغاز کرده است و تحقیقاتش بر مدل کسب و کار گوگل که بر مبنای جمع آوری اطلاعات کاربران و ارائه تبلیغات هدفمند بر اساس آنهاست، متمرکز شده است. گوگل اعلام کرده که مردم از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند، زیرا مفید هستند نه به خاطر این که مجبور هستند چنین کاری انجام دهند یا نمی‌توانند گزینه دیگری پیدا کنند.