Gerdab.IR | گرداب

تصویب قانون جدید برای حفاظت از حریم خصوصی

تصویب قانون جدید برای حفاظت از حریم خصوصی
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

ایالت Centennial به اتفاق آرا، قانون جدیدی را برای حفظ حریم خصوصی و اطلاعات شخصی شهروندان کلرادو تصویب کرده است.

به گزارش گرداب، مجلس سنا بعد از یک سری بازنگری‌ها، این قانون را تصویب کرد. این قانون از اول ژوئیه 2023 لازم‌الاجرا می‌شود و در حال حاضر منتظر امضای فرماندار ایالت، Jared Polis، است. با تصویب شدن این قانون، کلرادو از قوانین جامع حریم خصوصی در کالیفرنیا و ویرجینیا پیروی خواهد کرد.


پنج حق مهمی که این قانون درباره‌ی حریم شخصی به ساکنان کلرادو می‌دهد عبارتند از: اول، آن‌ها حق دارند از فروش داده‌های شخصی خود، پردازش شدن داده های شخصی آن‌ها برای تبلیغات هدفمند و نمایه‌سازی خودکار در جهت برخوردار شدن از برخی مزایا، انصراف دهند. آن‌ها هم‌چنین حق دارند تا به داده‌های شخصی خود که در اختیار کنترل‌کننده‌های داده است، دسترسی داشته باشند و در صورت لزوم می‌توانند در اطلاعات شخصی خود تغییر ایجاد کرده و آن‌ها را اصلاح کنند.

در آخر، آن‌ها حق دارند تا داده‌های مربوط به خود را در فرمتی مناسب و قابل اجرا دریافت کنند و هم‌چنین حق دارند تا برای پاک شدن داده‌های شخصی خود درخواست کنند.

این قانون جدید برای همه‌ی کنترل‌کننده‌های داده‌ی فعال در کلرادو که داده‌های شخصی بیش از صد هزار شهروند کلرادویی را در یک سال کنترل و پردازش می‌کنند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند یا با فروش داده‌های شخصی، خدمات و کالاهای تخفیف خورده دریافت می‌کنند یا داده‌های شخصی بیش از 25 هزار شهروند کلرادویی را پردازش و کنترل می‌کنند، اعمال می‌شود.

طبق قانون جدید، اشخاص حقوقی مسئولیت‌های خاص و مشخصی در رابطه با نحوه‌ی جمع‌آوری و پردازش داده‌ها دارند. کاربران باید از علت جمع‌آوری شدن اطلاعات شخصی‌شان توسط آن‌ها مطلع شوند و در صورت فروش یا استفاده از اطلاعات آن‌ها برای نشان دادن تبلیغات هدف‌دار، باخبر شوند. کنترل‌کننده‌های داده باید داده‌های محدود و فقط اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری کنند. داده‌های جمع‌آوری شده نیز باید در فضایی امن نگه‌داری شوند تا افراد غیرمجاز به آن دسترسی نداشته باشند.

اطلاعات حساس مانند منشا قومیتی، عقاید مذهبی، اطلاعات مربوط به بهداشت روانی یا جسمی، گرایش جنسی، وضعیت شهروندی، داده‌های ژنتیکی و بیومتریکی و اطلاعات شخصی افراد زیر سن قانونی قابل جمع‌آوری و پردازش نیستند، مگر این که کاربران اجازه‌ی این کار را بدهند.