Gerdab.IR | گرداب

پیکسل صاحب پردازنده ساخت گوگل می‌شود

پیکسل صاحب پردازنده ساخت گوگل می‌شود
تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

گوگل اعلام کرد پردازنده تلفن هوشمند به نام گوگل تنسور (Tensor) را خواهد ساخت که در تولید گوشی‌های جدید پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو در پاییز امسال بکار می‌رود.

به گزارش گرداب، پس از اپل که استفاده از پردازنده ساخت خود را در رایانه‌های جدیدش به جای تراشه‌های اینتل آغاز کرد، اکنون نوبت گوگل رسیده است که تراشه‌های کوالکام را کنار گذاشته و تراشه مورد نظر خود را تولید کند. گوگل هم مانند اپل از یک معماری مبتنی بر Arm استفاده می‌کند. پردازنده‌های Arm مصرف نیروی کمتری دارند و در سراسر صنعت برای دستگاه‌های قابل حمل نظیر تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ تاپ‌ها استفاده می‌شوند.

کوالکام اعلام کرد به همکاری نزدیک با گوگل برای محصولات فعلی و آینده که مبتنی بر پلتفرم اسنپ دراگون هستند، ادامه خواهد داد.

پردازنده گوگل تنسور در ساخت گوشی‌های پرچمدار جدیدی که قرار است در اکتبر عرضه شوند، بکار خواهد رفت. گوگل جزییات بیشتر درباره این گوشی‌ها را در زمان رونمایی آن‌ها اعلام می‌کند. این هم یک تغییر استراتژی از سوی گوگل است که در سال‌های اخیر به جای عرضه گوشی‌های گران قیمت، روی گوشی‌های پیکسل با قیمت ارزانتر متمرکز شده است و نشان می‌دهد که گوگل تلاش می‌کند در فضای پرچمدار، با اپل و سامسونگ رقابت مستقیمتری داشته باشد.

ریک اوسترلو، رییس بخش سخت افزاری گوگل در مصاحبه با شبکه سی ان بی سی گفت: مشکلی که با پیکسل داشتیم این بود که راهکار‌های فناوری آماده مصرف فعلی ما را برای افزودن قابلیت‌های پیشرفته در گوشی، مدام با محدودیت روبرو می‌کرد. اکنون با آنچه که می‌توانیم با استفاده از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در گوشی انجام دهیم، وضعیت واقعا متفاوت می‌شود. تراشه جدید کمک خواهد کرد تلفن‌های گوگل عکس‌ها و ویدیو‌های بهتری بگیرند. ما واقعا یک رایانه سفارشی برای عکاسی کامپیوتری ساخته ایم.

تلفن‌های پیکسل گوگل در حال حاضر یکی از بهترین عکس‌ها را در بین گوشی‌های موجود در بازار می‌گیرند بنابراین این ادعای بزرگی است. اما اوسترلو یک نمونه به سی ان بی سی نشان داد که مثالی از تاثیر این تراشه در کاهش تاری تصویر شیء در حال حرکت در هنگام عکس گرفتن بود. فناوری مشابهی که گوگل برای بهبود تصاویر استفاده می‌کند می‌تواند اکنون برای بهبود ویدیو‌ها مورد استفاده قرار گیرد که به گفته اوسترلو، با استفاده از تراشه‌های دیگر امکان پذیر نبود.

همچنین نمونه‌های دیگر شامل تبدیل سریعتر و دقیقتر متن به گفتار و ترجمه آفلاین جدید برای زیرنویس ویدیو‌ها بود. قابلیت‌های مذکور نمونه‌هایی از قدرت تراشه تنسور هستند، اما ممکن است برای ترغیب مصرف کنندگان برای خرید پیکسل به جای گوشی آیفون یا گلکسی سامسونگ کافی نباشند و این مشکلی است که گوگل باید حل کند یعنی مردم را به خرید پیکسل تشویق کند.

بر اساس گزارش سی ان بی سی، اولین مدل‌های گوشی گوگل فوق العاده بودند، اما این شرکت اقدامات کافی برای بازاریابی آن‌ها انجام نداد، اما قصد دارد پیرامون مدل‌های پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو در پاییز تبلیغات بزرگی انجام دهد.