Gerdab.IR | گرداب

درگیری اپل با غول‌های فناوری آمریکا بر سر حفاظت از کودکان در فضای مجازی

درگیری اپل با غول‌های فناوری آمریکا بر سر حفاظت از کودکان در فضای مجازی
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۰

ویل کتکارت رئیس واتس‌اپ تصریح کرده که این شرکت قصد ندارد رویه‌های جدید اپل برای حفاظت از کودکان در فضای مجازی را بپذیرد و آن‌ها را در این نرم افزار گپ اعمال کند.

به گزارش گرداب، وی در توئیتی توضیح داد که اپل نرم افزاری عرضه کرده که قادر به اسکن تمامی عکس‌های خصوصی ذخیره شده در گوشی است و چنین کاری برای مقابله با سواستفاده جنسی از کودکان اقدام غلطی است، زیرا به نقض حریم شخصی افراد می‌انجامد.

اپل قصد دارد با بررسی برچسب‌های عکس‌های ارسالی شده بر روی خدمات آی کلود این شرکت، آن‌ها را با محتوای یک پایگاه داده مقایسه کند که حاوی هشتگ‌های عکس‌های مربوط به سواستفاده جنسی از کودکان است. اپل مدعی است در این فرایند داده‌های کاربران رمزگذاری شده باقی می‌ماند و تحلیل آن‌ها بر روی گوشی یا تبلت هر فرد انجام می‌شود. در نهایت تخلف احتمالی افراد در این زمینه به مقامات مربوط گزارش می‌شود.

اپل همچنین در قالب این سرویس در صورت ارسال یا مشاهده عکس‌های مستهجن توسط افراد زیر ۱۳ سال برای والدین آن‌ها پیام هشدار ارسال می‌کند. این شرکت می‌گوید قصد دارد این خدمات را از طریق اپلیکیشن‌های شرکت‌های دیگر نیز ارائه کند و حالا رئیس واتس اپ به صراحت اعلام کرده، چون از نظر وی چنین اقداماتی حریم شخصی افراد را در سراسر جهان به خطر می‌اندازد، چنین قصدی ندارد.

وی رویکرد اپل را بسیار نگران کننده توصیف کرده، زیرا به دولت‌های مختلف جهان با دیدگاه‌های متفاوت در مورد تصاویر مستهجن امکان می‌دهد تا تصاویری را که شاید عملا مشکلی نداشته باشند به پایگاه داده این نوع تصاویر بیفزاید. به گفته او سیستم واتس اپ برای مقابله با این تصاویر مبتنی بر گزارش‌های کاربران است و از این طریق در سال ۲۰۲۰ بیش از ۴۰۰ هزار گزارش دریافت شده است.

پیش از این فیس بوک، ادوارد اسنودن افشاگر جاسوسی‌های سایبری کاخ سفید، بنیاد مرز‌های الکترونیکی، تعدادی از اساتید دانشگاه و ... با اجرای این طرح مخالفت کرده بودند.