Gerdab.IR | گرداب

معرفی کتاب| سندورم آشنایی با هکرهای روسی + دانلود فایل

معرفی کتاب| سندورم آشنایی با هکرهای روسی + دانلود فایل
تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۴۰۰

کتاب سندورم (نام یک گروه هکری روسی) از اندی گرینبرگ نشان می‌دهد که به زانو درآوردن یک کشور چقدر برای هکر‌های سایبری کار راحتی است.

"پایگاه رسانه ای گرداب جهت اطلاع و افزایش دانش و سواد فضای مجازی مخاطبان خود و به ویژه دانشجویان، پژوهشگران و تصمیم گیران، کتاب‌هایی را در این عرصه معرفی می‌‎کند. بدیهی است انتشار این مطالب، لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست."

به گزارش گرداب - گرینبرگ در این کتاب به ویرانی‌هایی اشاره می‌کند که روسیه در کشور‌های همسایه خود یعنی استونی، گرجستان و مخصوصا اوکراین با مداخله در انتخابات ملی و مهم‌تر از آن با تخریب شبکه‌های برق انجام داد که باعث خاموشی در کل این کشور‌ها شد.

چنین حملاتی زندگی مردم را بسیار بیش‌تر از قطعی برق کوتاه‌مدت مختل می‌کند. با ایجاد اختلال برای مدت قابل توجه، همه چیز از کار می‌افتد. تمام رایانه‌ها، تلفن‌ها، سیستم‌های بانکی، خودپردازها، سیستم‌های حمل و نقل، برق ساختمان‌ها، سیستم‌های سرمایشی، تولیدات و ... دیگر قادر به کار نیستند.

اگر این کار در زمان درگیری‌های نظامی انجام شود، حتی توانایی‌های نظامی نیز با اختلال مواجه می‌شود. این عمل حتی اگر در زمان نبود درگیری نظامی هم انجام شود، بسیار خطرناک است. زیرا خسارات فیزیکی، مالی و مخابراتی در این شرایط به اندازه‌ای خواهد بود که کشور قربانی را مجبور خواهد کرد تا در برابر کشور مهاجم دست به عملیات نظامی بزند.

تمرکز اصلی گرینبرگ در این کتاب بر روی روسیه است. در اکتبر سال ۲۰۲۰، در ارزیابی تهدیدات منتشر شده توسط وزارت امور داخلی آمریکا نوشته شده بود که روسیه یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های سایبری در دنیا را دارد که می‌تواند شبکه‌های زیرساختی اصلی آمریکا را از طریق حملات سایبری تهدید و تخریب کند؛ بنابراین کتاب سندورم توضیحات لازم راجع به اتفاقات پیش آمده و رویداد‌های احتمالی در آینده را ارائه می‌دهد. بی‌شک این کتاب شما را به این فکر می‌اندازد که درگیری‌های بین کشور‌ها در آینده ممکن است اصلا شبیه به شکل جنگ‌های گذشته نباشد.

برنامه‌ریزان نظامی معمولا بیش‌تر بر اساس جنگ‌های گذشته، خود را برای جنگ‌های آینده آماده می‌کنند. بعد از جنگ جهانی اول، همه فکر می‌کردند که ناو‌های جنگی آخرین و پیشرفته‌ترین نوع کشتی‌ها خواهند بود، ولی ناو‌های هواپیمابر در جنگ جهانی دوم کاربرد بیش‌تری داشتند.

در جنگ جهانی دوم یا در جنگ ویتنام، سربازان نیرو‌های هوایی یا دریایی معمولا دست به شبیخون می‌زدند تا زیرساخت‌های کلیدی مانند نیروگاه‌های برق، راه‌آهن‌ها یا سد‌ها را تصرف کنند.

اما همان‌طور که گرینبرگ در این کتاب اشاره می‌کند، حملات هوایی یا نیرو‌های ویژه دیگر تنها راه از بین بردن زیرساخت‌های کلیدی دشمنان نیستند و امروزه به راحتی می‌توان به کمک هکر‌ها در جنگ سایبری این کار را انجام داد و نحوه انجام آن را هم به درستی در کتاب توضیح می‌دهد.

هشدار‌های گرینبرگ جدی و به‌جا هستند. او چندی پیش جایزه Gerald Loeb برای گزارش‌نویسی بین‌المللی را بعد از منتشر کردن داستان ناگفته NotPetya، مخرب‌ترین حمله سایبری در تاریخ در مجله Wired دریافت کرد. او در این نوشته توضیح می‌دهد که چگونه یک کد رایانه‌ای به تنهایی باعث از کار افتادن سیستم‌ها در تمام نقاط جهان شد و بنادر، شرکت‌ها، دفاتر دولتی و ... را به زانو درآورد.

کتاب سندورم این جزییات و مطالب اضافی دیگری را نیز پوشش می‌دهد. تمرکز اصلی این کتاب بر روی خطرناک‌ترین هکر‌های روسی است که چندین بار از توانایی‌های خود برای مداخله در انتخابات کشور‌های استونی، گرجستان و اوکراین و هم‌چنین مختل کردن شبکه‌های توزیع برق در این نقاط استفاده کردند که موجب قطعی برق سراسری در این کشور‌ها شد. علاوه بر این، گرینبرگ در کتاب ۳۶۸ صفحه‌ای خود به این موضوع اشاره می‌کند که در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا، مداخله هکر‌های روسی مشخص شد و هم‌چنین معلوم شد که آن‌ها به شبکه‌های توزیع برق آمریکا هم نفوذ کرده بودند. با این که آن‌ها اقدام به خاموشی نکردند، ولی به طور واضح نشان دادند که توانایی انجام این کار را دارند.

قابلیت‌های حملات سایبری ذکر شده در این کتاب برای بسیاری از خوانندگان تعجب‌آور نخواهد بود، چون بسیاری از آن‌ها هک شدن شرکت فیلم‌سازی سونی در سال ۲۰۱۴ به‌دست کره شمالی را به یاد دارند که در آن فیلم‌ها، فیلم‌نامه‌ها و اطلاعات شخصی زیادی به سرقت رفت و میلیون‌ها دلار به این شرکت خسارت وارد کرد.

در نهایت باید گفت که با خواندن کتاب سندورم به تأثیرات حملات سایبری پی خواهیم برد. برای لحظه‌ای تصور کنید که به آب، نفت، بنزین و سیستم‌های سرمایشی دسترسی نداشته باشید، از خودپرداز‌ها نتوانید پول دریافت کنید، چراغ‌های راهنمایی از کار بیفتند و سفر‌های هوایی کنسل شوند. مشاهده توانایی کشور‌های خارجی در جنگ سایبری بسیار جذاب و سرگرم کننده است. تمام کارکنان بخش امنیت سایبری در سراسر جهان باید این کتاب را مطالعه کنند.

عنوان کتاب: سندورم؛ عصر جدیدی از جنگ سایبری و جست‌وجو به دنبال خطرناک‌ترین هکر‌های کرملین
عنوان اصلی: Sandworm: A New Era of Cyberwar and the Hunt for the Kremlin's Most Dangerous Hackers
نویسنده: اندی گرینبرگ (Andy Greenberg)
سال انتشار: ۲۰۱۹
ناشر: Doubleday

دانلود فایل کتاب