Gerdab.IR | گرداب

رهبر انقلاب: باید جز ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی باشیم + فیلم

رهبر انقلاب: باید جز ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی باشیم + فیلم
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۰

مشاور معاون علمی و فناوری با اشاره به بیانات رهبری خطاب به نخبگان گفت: ایشان راه حل‌های فناورانه و خلق فناوری را یکی از تکالیف اصلی نخبگان در حل مسائل کشور مطرح کردند.

به گزارش گرداب، پرویز کرمی در خصوص دیدار نخبگان و استعداد‌های برتر علمی با رهبر انقلاب که امروز انجام گرفت، گفت: امروز نخبگان کشور پس از دوسال دوری بواسطه محدودیت کرونایی در آغوش رهبر فرزانه قرار گرفتند و از توصیه‌های حکیم فرزانه انقلاب بهره بردند.

وی با اشاره به مطالبی که رهبر انقلاب در این جلسه خطاب به نخبگان مطرح کردند گفت: مقام معظم رهبری، پیشرفت علمی در کشور را خوب ارزیابی کردند، اما به این نکته تاکید داشتند که فاصله علمی ما با مرز دانش دنیا باید کاهش یابد و می‌بایست قله و هدف کشور در زمینه‌های علمی را عبور از این مرز دانش، قرار بدهیم.

مشاور معاون علمی و فناوری ادامه داد: همچنین ایشان انتظار داشتند که نخبگان جامعه باید مسئله محور پیش بروند و با شناخت مشکلات کشور و خلاقیت و نواوری به تولید علم و خلق فناوری بپردازند تا به این واسطه معضلات کشور حل شود.

وی ادامه داد: حضرت آقا، هدف جامعه علمی کشور را حل مسائل و مشکلات در عرصه‌های مختلف را از راه علم وفناوری دانستند و فرمودند «راه حل‌های فناورانه و خلق فناوری یکی از تکالیف اصلی نخبگان است».

کرمی با اشاره به مباحثی که توسط رهبری مطرح شد، گفت: چالش آب، محیط زیست، آسیب‌های اجتماعی، هوش مصنوعی، انرژی‌های نو از جمله فناوری‌هایی بودند که در این جلسه مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفت. ایشان فناوری‌های نو خصوصاً هوش مصنوعی را مورد هدف قرار دادند و تاکید داشتند که این بخش از تکنولوژی، یکی از عوامل اداره کننده آینده دنیاست که نقش ویژه‌ای در اداره کشور‌ها خواهد داشت.

همچنین حضرت آیت الله خامنه‌ای به اینکه جایگاه کشور ایران حداقل باید جز ۱۰ کشور اول هوش مصنوعی قرار بگیرد نیز تاکید کردند.

مشاور معاون علمی و فناوری با بیان اینکه ایشان «نخبگی» را نعمتی الهی برای افرد می‌دانند و همواره به شکرگذاری از این موهبت الهی تاکید کردند، گفت: در این جلسه نیز، حضرت آقا به گزارش‌هایی که به ایشان مبنی بر ترغیب جوانان کشور به مهاجرت و خروج از کشور توسط عناصری در دانشگاهارسیده اشاره کردند.

ایشان، مهاجرت برای تحصیل را مسئله‌ای عام دانستند، اما تاکید کردند این افرادی که نخبگان را ترغیب به ترک کشور می‌کنند خیانتکار هستند و باید جلوی این افراد گرفته شود، اما مانعی ندارد که دانشجویان و نخبگان برای علم آموزی به سایر کشور‌ها بروند.

دانلود ویدئو

وی با تاکید بر اینکه دکتر ستاری معاون علمی و فناوری گزارشی در خصوص اخرین وضعیت شرکت‌های دانش بنیان ارائه کرد، گفت: در این گزارش اشاره شد که ۷هزار شرکت دانش بنیان خلاق در کشور فعالیت می‌کنند و مقام معظم رهبری در واکنش به این میزان، به رعایت کیفیت شاخص‌های ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان و حمایت و محصولات دانش بنیان تاکید کردند.

مشاور معاون علمی و فناوری افزود: در واقع ایشان به سخت گیری در کیفیت و شاخص‌های ارزیابی شرکت‌ها تاکید کردند و گفتند «این موضوع باید در دستور کار باشد» و سهل گیری و کاهش کیفیت برای افزایش کمیت در تعداد شرکت‌ها را منع کردند.

کرمی عنوان کرد: حضرت آقا نیز به موضوع توجه و حمایت از کالا‌های ایران ساخت اشاره کردند و بر اینکه «دولت با بازارسازی برای این محصولات در داخل و خارج و برداشتن موانع تولید حامی باشند» نیز تاکید داشتند.

وی ادامه داد: ایشان خطاب به تولید کنندگان ایران ساخت نیز گفتند «تولیدکنندگان باید دقت کنند که کیفیت کالا‌های ایران ساخت پایین نیاید»؛ از طرفی نیز قیمت آن‌ها بیهوده و بدون دلیل بالا نرود».

مشاور معاون علمی و فناوری با بیان اینکه رهبری «موانع تولید، رشد و توسعه را مانع فرهنگی دانستند»، گفت: ما باید با «ما می‌توانیم» بایستیم و امید و اعتماد را به آینده تزریق کنیم.

کرمی ادامه داد: در مجموع، صحبت‌های مقام معظم رهبری و نخبگان، نگاه به آینده و امیدوارانه بود رهبری به صراحت در خصوص بالا بودن استعداد و ظرفیت ایرانی‌ها نسبت به متوسط این استعداد در کشور‌های دیگر گفتند این ادعا نیست و ثابت شده است و خیلی‌ها می‌خواهند که از این ظرفیت‌ها استفاده نشود یا این نخبگان مهاجرت کنند.