Gerdab.IR | گرداب

طراحی سیستم مدیریت هوشمند کندوی زنبور عسل

طراحی سیستم مدیریت هوشمند کندوی زنبور عسل
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۰

یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و استفاده از تسهیلات تولید صنعتی این صندوق موفق به طراحی و ساخت سیستم مدیریت هوشمند زنبورستان و کندو با ویژگی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شد.

به گزارش گرداب، وحید امجدی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در خصوص این محصول گفت: این شرکت از سال ۱۳۹۵ با محوریت تولید محصولات تکنولوژیک در حوزه اینترنت اشیا تشکیل شد.

وی بیان کرد: این محصول که به صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری طراحی و تولید شده است، در حوزه فناوری اینترنت اشیا تعریف می‌شود و محل کاربرد آن در بخش کشاورزی و مجموعه زنبورداری است. این محصول برای حفاظت از جمعیت کندو‌های زنبور عسل در برابر تلفات بیماری‌ها، تلفات آفت‌های مختلف و سرمای زمستان تولید شده و کارکرد اصلی آن جمع‌آوری اطلاعات، کنترل دما و رطوبت داخل کندو است.

این محقق اظهار داشت: مدیریت زنبورستان و کندوی هوشمند روی همه کندو‌های رایج و استانداردی که وجود دارد، قابل نصب بوده و از اپلیکیشن اندروید نیز برخوردار است.

امجدی مصرف کننده نهایی این محصول را زنبورداران اعلام کرد و افزود: زنبورداران ایران در عرصه بین‌المللی در رنکینگ تعداد کندوها، در رتبه چهارم جهان قرار دارند. ورود این محصول به بازار ایران با حدود ۱۰ میلیون کندو و ترکیه با ۱۱/۵ میلیون کندو، با هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی از امسال شروع شد.

وی درباره تسهیلات دریافتی از صندوق نوآوری برای طراحی این دستگاه افزود: در مرحله اول تولید این محصول، تسهیلات نمونه‌سازی را از صندوق نوآوری دریافت کردیم که به تولید و تکمیل زیرساخت‌های شرکت کمک کرد و در مرحله پیش تولید و ورود به بازار نیز نیاز به سرمایه مجدد داشتیم که در سال ۹۹ پروسه هم‌سرمایه‌گذاری با صندوق را به نتیجه رساندیم.

صادرات محصول به ترکیه

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه این محصول با قیمت حدود ۱۵۰ دلار در بازار‌های جهانی عرضه می‌شود، بیان کرد: این محصول را با قیمت حدود ۹۰ دلار به ترکیه صادر کرده‌ایم.

امجدی در مورد صادرات این محصول نیز گفت: در حال حاضر قرارداد نمایندگی را برای استقرار در پایگاه صادراتی استانبول امضا کردیم و در آینده‌ای نزدیک جلسات B ۲ B را نیز با مشتریان ترک زبان برگزار خواهیم کرد تا اولین محصول ما در ترکیه ارائه شود. البته برای استقرار در پایگاه کنیا هم تفاهم‌نامه اولیه را امضا کرده‌ایم. کنیا به عنوان یکی از قطب‌های اصلی زنبورداری در جهان مطرح است.