Gerdab.IR | گرداب

لغو استفاده استخدامی از هوش مصنوعی به علت نگرانی از تبعیض

لغو استفاده استخدامی از هوش مصنوعی به علت نگرانی از تبعیض
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۰

به تازگی طرحی در شورای شهر نیویورک مطرح شده که بر مبنای آن استخدام افراد با استفاده از ابزار هوش مصنوعی ممنوع می‌شود، زیرا این ابزار رویه‌ای تبعیض آمیز دارند.

به گزارش گرداب، استفاده از ابزار هوش مصنوعی برای استخدام افراد در نیویورک تنها زمانی مجاز خواهد شد که بررسی سالیانه این ابزار ثابت کند آن‌ها میان افراد بر اساس جنسیت یا نژاد تبعیض قائل نشده و کاملا بی طرفانه عمل می‌کنند.

شرکت‌های فناوری برای طراحی ابزار هوش مصنوعی عمدتا از محتوا و تصاویری استفاده می‌کنند که مربوط به مردان سفید پوست است و به همین علت ابزار یادشده به شکلی جهت دار و تبعیض آمیز بر علیه زنان و رنگین پوستان عمل می‌کنند.

انتظار می‌رود در آینده نزدیک دیگر ایالات آمریکا نیز قوانین مشابهی را با هدف مقابله با تبعیض‌های ناشی از استفاده از هوش مصنوعی تصویب کنند.

البته برخی از کارشناسان هوش مصنوعی و فعالان حقوق دیجیتال نگران هستند که این کار به اندازه کافی برای مهار رویه‌های تبعیض آمیز ناشی از استفاده از هوش مصنوعی موثر نباشد.

لغو استفاده استخدامی از هوش مصنوعی به علت نگرانی از تبعیض

آنان می‌گویند از این طریق استاندارد ضعیفی برای رگولاتوری‌ها و قانون گذاران فدرال ایجاد می‌شود تا به دنبال راه حل‌هایی اساسی‌تر برای مهار برنامه‌های کاربردی مضر هوش مصنوعی که نابرابری‌ها را تشدید می‌کنند، بگردند.

در صورت نهایی شدن این طرح که از ماه نوامبر در شورای شهر نیویورک مطرح شده، تخلف از آن جریمه‌ای حداکثر ۱۵۰۰ دلاری برای کارفرمایان در پی خواهد داشت.

این قانون در صورت تصویب از ابتدای سال ۲۰۲۳ به اجرا درمی آید. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های تجاری برای بررسی رزومه‌ها یا تحلیل ویدئو‌های مصاحبه‌های کاری از ابزار هوش مصنوعی استفاده می‌کنند