Gerdab.IR | گرداب

وزارت دادگستری آمریکا از اپل و گوگل شکایت می‌کند

وزارت دادگستری آمریکا از اپل و گوگل شکایت می‌کند
تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۰

طبق گزارشی جدید وزارت دادگستری آمریکا قصد دارد تحقیقات خود از گوگل و اپل را تا پایان سال جاری میلادی تکمیل و شکایاتی از این دو شرکت را ثبت کند.

به گزارش گرداب، وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) تصمیم دارد تحقیقاتی جامع و کامل تا ۳۱ دسامبر درباره دو شرکت بزرگ فناوری انجام دهد تا مشخص شود آن‌ها قوانین آنتی تراست کشور را نقض کرده اند یا خیر.

به گفته دو منبع آگاه به نشریه پلیتیکو، وزارت دادگستری آمریکا حداقل تا مارس ۲۰۲۲ میلادی هیچ گونه اقدامی علیه اپل و گوگل انجام نمی‌دهد.

DoJ مشغول بررسی شرکت‌ها به دلیل نگرانی‌های آنتی تراست است. این سازمان تحقیقات خود درباره کنترل اپل بر نرم افزار‌های مربوط به آیفون را از ۲۰۱۹ میلادی آغاز کرد و رسانه‌ها در اکتبر گزارش دادند احتمالا به زودی شکایتی علیه این شرکت ثبت شود.

از سوی دیگر وزارت دادگستری آمریکا در اکتبر ۲۰۲۰ میلادی شکایتی علیه گوگل به دلیل نقض قوانین آنتی تراست در بازار‌های جستجو و بازار‌های تبلیغاتی (به وسیله کنترل بیش از حد برای خرید و نمایش آگهی) ثبت کرد. اما این سازمان احتمالا مشغول آماده سازی است تا شکایت جدیدی علیه شرکت ثبت کند.

تاخیر در ثبت شکایت از شرکت‌ها مربوط به مذاکرات داخلی در وزارت دادگستری و مربوط به آن است که شکایت در کجا ثبت شود و چه کسی آن را اعلام کند. علاوه برآنچه گفته شد نگرانی‌هایی درباره نبود بودجه لازم برای انجام فرایند‌های مورد نیاز توسط وکلای دولت وجود دارد.

البته راه‌های دیگری نیز وجود که وزارت دادگستری می‌تواند منابع مالی لازم برای این کار را تامین کند از جمله لایحه‌ای که رقابت آمریکا با چین را هدف گرفته و شامل برنامه‌هایی برای اصلاحات قوانین آنتی تراست جدید حفاظت از رقابت در اقتصاد آمریکا است.

شرکت‌های بزرگ فناوری از جمله اپل، گوگل، آمازون، توئیتر و فیس بوک به طور مداوم با اتهام سواستفاده از موقعیت خود برای دور کردن رقبا از بازار و ... روبرو شده اند.