Gerdab.IR | گرداب

بی‌نیاز شدن صنعت خودرو‌های برقی چین از یارانه‌های دولتی

بی‌نیاز شدن صنعت خودرو‌های برقی چین از یارانه‌های دولتی
تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۴۰۰

وزارت دارایی چین در وب‌سایت خود اعلام کرد که چین یارانه خودرو‌های برقی و هیبریدی را در سال ۲۰۲۲ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد و در پایان سال به طور کلی آن‌ها را قطع خواهد کرد.

به گزراش گرداب، مقامات چین اعلام کردند که تا پایان سال ۲۰۲۱، سوبسید (یارانه) خودرو‌های برقی و هیبریدی قطع خواهد شد، زیرا با توجه به میزان فروش زیاد این بخش، دیگر نیازی به حمایت دولت نیست. در بیانیه‌ای که روز شنبه ۱۰ دی (۳۱ دسامبر ۲۰۲۱) منتشر شد، وزارت دارایی اعلام کرد که یارانه‌های خرید از آغاز سال ۲۰۲۲ تا ۳۰% کاهش خواهد یافت و کم کم تا انتهای سال، به طور کامل قطع خواهد شد.

این وزارتخانه اعلام کرد: «با توجه به رشد صنعت خودرو‌های برقی و روند فروش، طرح اعطای یارانه در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد. به خودرو‌هایی که بعد از این تاریخ ثبت شده باشند، یارانه‌ای تعلق نمی‌گیرد».

میزان فروش خودرو‌های برقی و هیبریدی در ماه‌های اخیر به بیش از ۱۰۰% رسیده است.

بی‌نیاز شدن صنعت خودرو‌های برقی چین از یارانه‌های دولتی

هفته گذشته انجمن خودروسازان چین تخمین زد که این نوع خودرو‌ها در سال ۲۰۲۲، ۱۸ درصد از کل فروش را به خود اختصاص خواهد داد. در سال ۲۰۱۹، این مقدار فقط ۵ درصد بود. طبق گزارش انجمن خودروسازان چین، از بین ۲۷.۵ میلیون خودرویی که قرار است در سال ۲۰۲۲ فروخته شود، ۵ میلیون خودرو برقی و هیبریدی خواهد بود.

به طور کلی، میزان فروش این نوع خودرو‌ها در چین در سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۱% رشد داشته است که از سال ۲۰۱۸ تاکنون این صنعت چنین رشدی به خود ندیده است. چین که یکی از بزرگ‌ترین آلاینده‌های جهان است، این کشور در نظر دارد که تا سال ۲۰۳۵ اکثر خودرو‌ها با انرژی پاک کار کنند.
منبع:
TechXplore