Gerdab.IR | گرداب

تولید تراشه برای پایش سیگنال‌های حیاتی در ایران

تولید تراشه برای پایش سیگنال‌های حیاتی در ایران
تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۴۰۰

پژوهشگران ایرانی موفق به تولید مدار یکپارچه در تراشه شدند. این موفقیت پزشکان را قادر می‌سازد تا سیگنال‌های نوار مغز، قلب و عضله را پایش و ثبت کنند.

به گزارش گرداب، بابک رضایی‌افشار مدیرعامل این شرکت فناور در این خصوص توضیح داد: چیپ‌ست یا مدار یکپارچه، مجموعه‌ای از مدار‌های الکترونیک است که در بستری مانند برد‌های الکتریکی یا مواد نیمه‌هادی قرار گرفته و یک وظیفه مشخص را انجام می‌دهد، این تراشه‌ها کاربرد‌های خود را از الکترونیک به سایر حوزه‌ها همچون سلامت توسعه داده و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نوعی از این تراشه‌ها برای پایش سیگنال‌های حیاتی، تجاری سازی شده است.

وی بیان کرد: تراشه‌های سابتل، ابزاری برای دریافت و تقویت سیگنال‌های حیاتی هستند، این چیپ‌ست‌ها می‌توانند در پزشکی، مهندسی پزشکی، مهندسی ورزش، تربیت بدنی، فیزیوتراپی، روانشناسی و همچنین در ایده‌هایی برای ساخت تجهیزات پزشکی، روانشناختی و ورزشی استفاده شوند.

رضایی افشار گفت: تراشه‌های مجتمع، می‌توانند سیگنال‌های مختلف را از جمله نوار قلب، نوار مغز و نوار عصب و عضله پایش و ثبت کنند، این ماژول‌ها از بدنه‌ای پلاستیکی به ابعاد ۲ سانتی متر در ۲.۵ سانتیمتر در نیم سانتی‌متر ساخته می‌شوند، اتصال این افزونه‌های سخت‌افزاری به دستگاه‌های ثبت، توسط ۶ پایه مستقر روی برد انجام می‌شود، این ماژول امکان دریافت، تقویت، فیلتر و ارسال سیگنال نوار مغزی، نوار عصب و عضله و نوار قلب را فراهم می‌کند.

وی یادآور شد: چیپ‌ست سیگنال‌های حیاتی از نظر فنی، یک مدار مجتمع یا آی‌سی با ابعاد میلیمتری است که می‌تواند برای ثبت سیگنال‌های نوار قلب، نوار مغز و نوار عصب و عضله به‌کار رود و با قرارگیری آن در دسترس محققان و تولیدکنندگان تجهیزات الکتروفیزیولوژی، می‌توان آن‌ها را از طراحی‌های الکترونیکی و ابزار دقیق اخذ سیگنال بی‌نیاز و سیگنالی با کیفیت بالا و بدون نویز را در دستگاه‌های الکتروفیزیولوژی تحویل داد.

رضایی گفت: در تولید این محصول کوچک که برای نخستین بار است که با چنین ابعادی در جهان ساخته شده، پنج عضو هیات علمی دانشگاه به مدت هشت سال، زمینه‌های طراحی و تولید آن را فراهم کرده‌اند، هم‌اکنون ۳۵۰۰ نمونه از این دستگاه در سال تولید و با قیمت ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

این فناور افزود: اهمیت کوچک بودن محصول از این بابت است که تاکنون تمام دستگاه‌های نوار قلب و عضله، دارای اندازه‌های بزرگ با وزن بالا بوده‌اند، این دستگاه‌ها در دوره‌ای، به شکل وایرلس عمل کرده و سیم‌ها از آن حذف شدند، اما اندازه و وزن آن‌ها تغییر چندانی نداشت، وزن کم و اندازه کوچک این محصول ایران‌ساخت سبب می‌شود تا زمینه‌های کاربردی آن، گستردگی بیشتری داشته باشد.

این دستگاه که به صورت آی‌سی است، طبق اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به واسطه حجم خود، حتی برای تحقیقات دامی و پژوهش‌های مربوط به حیوانات نیز کاربرد‌های فراوانی دارد.

منبع: ایرنا